Es nesmēķēšu – Ieguvums veselībai un maciņam

Photo of author
Written By Jeffrey Cole

Smēķēšana ir viens no kaitīgākajiem ieradumiem pasaulē, kas laika gaitā ir pārņēmis miljoniem cilvēku dzīves. Šis atkarību izraisošais ieradums ietver tabakas dūmu ieelpošanu, kas satur daudzas kaitīgas ķīmiskas vielas un toksīnus, kas nodara nopietnu kaitējumu organismam.

Laika gaitā smēķēšanas metodes ir attīstījušās, piesaistot smēķēšanai ar vien jaunas mērķauditorijas. Cīņā ar nikotīna atkarību, arī mūsu pašu Veselības ministrija ir veidojusi smēķēšanas atmešanas veicinošus projektus. 

Šis raksts sastāv no sekojošiem tematiem:

Šajā rakstā apskatīsim, kāda ir smēķēšanas ietekme uz veselību un sabiedrību, kā arī uzzināsim vairāk par to, kāpēc atmest smēķēšanu.

Cigarešu sastāvs un smēķēšanas metožu attīstība

Smēķēšana sabiedrībā ir kļuvusi populāra dažādu iemeslu dēļ, ko nosaka fizioloģisku, psiholoģisku un sociālu faktoru kombinācija. 

Virsroku gan gūst tieši fizioloģiskais smēķēšanas aspekts, jo vislielākais iemesls smēķēt visbiežāk ir atkarība no nikotīna. Tā ir atkarību izraisoša viela, kas atrodama tabakā. Nikotīns stimulē dopamīna izdalīšanos smadzenēs, radot patīkamas sajūtas, kā arī īslaicīgu stresa mazināšanu.

Gadu gaitā smēķēšanas veidi ir mainījušies. No tradicionālajām smēķēšanas metodēm nu jau ir izdalījušās arī dažādas modernākas alternatīvas, vēl vairāk saasinot ar šo kaitīgo ieradumu saistītos riskus veselībai. Šajā rakstā mēs iedziļināsimies cigarešu sastāvā, izpētīsim klasiskās un mūsdienu smēķēšanas metodes, kā arī izgaismosim smēķēšanas negatīvo ietekmi uz cilvēka veselību.

Cigarešu sastāvs

cigarešu sastāvs

Cigaretes ir visizplatītākais smēķēšanas veids, tās sastāv no smalki sagrieztām tabakas lapām, kas ir ievietotas cilindriskā papīra caurulē. Cigaretēs izmantotā tabaka tiek pakļauta dažādiem procesiem, tostarp žāvēšanai, fermentācijai un sajaukšanai ar piedevām, lai uzlabotu garšu un palielinātu atkarību. 

Turklāt cigaretes bieži satur filtrus, kas paredzēti, lai samazinātu dūmu un potenciāli kaitīgo vielu daudzumu, kas nonāk plaušās.

Klasiskās smēķēšanas metodes

Klasiskās smēķēšanas metodes

Klasiskā smēķēšana ietver tiešu tabakas sadedzināšanu un radušos dūmu ieelpošanu. Visizplatītākās klasiskās smēķēšanas metodes ir 3 zemāk minētās.

Cigaretes – šie plaši pieejamie tabakas izstrādājumi ir sarullēti un iepakoti kompaktā veidā, kas ļauj tos ērti lietot. Mūsdienās cigaretes ir zināmas teju ikkatram cilvēkam. Laika gaitā cigarešu smēķēšanas paradumi ir bijuši saistīti gan ar augstām, gan zemām sabiedrības klasēm.

Cigāri – jau lielāki un pēc konstrukcijas sarežģītāki ir cigāri. Tie galvenokārt ir izgatavoti no raudzētām tabakas lapām un bieži vien ir saistīti ar greznību. Cigāri ir dārgi un ļoti stipri. Līdz ar to tie atšķiras no cigaretēm, jo cigārus ieelpo tikai mutē, neļaujot dūmiem nonākt plaušās. 

Pīpes – pīpēm ir ļoti sena vēsture, un tās raksturo sava veida elegance, vismaz vēsturē. Mūsdienās, protams, uzskati ir citādāki. Pīpē tabaku iesaiņo un aizdedzina, dūmus izvelkot cauri tās kātam.

Alternatīvās smēķēšanas metodes

Alternatīvās smēķēšanas metodes

Tehnoloģiju attīstība ir radījusi arī modernākas alternatīvas tradicionālajai smēķēšanai. 

E-cigaretes – šīs cigaretes ir palikušas īpaši labi pazīstamas pēdējo gadu laikā. Elektroniskās cigaretes izmanto ar akumulatoru darbināmus sildelementus, lai aerosolētu šķidru šķīdumu, kas satur nikotīnu, aromatizētājus un citas ķīmiskas vielas. Atšķirībā no tradicionālajām cigaretēm, e-cigaretes nedeg un rada ieelpojamus tvaikus. Tām nav arī cigaretēm raksturīgās smakas.

Ūdenspīpe – to izcelsme ir Tuvajos Austrumos. Ūdenspīpes izmanto ūdens caurules, lai filtrētu un atdzesētu dūmus, kas rodas, sadedzinot aromatizētu tabaku. Vairāki lietotāji var koplietot vienu ūdenspīpi, padarot to par sabiedrisku smēķēšanas pieredzi.

Tabakas karsēšanas ierīces – šīs ierīces silda tabaku, nevis to sadedzina, radot tvaikus, ko lietotājs ieelpo. Ražotāji apgalvo, ka šīs ierīces, salīdzinājumā ar tradicionālajām cigaretēm,  samazina kaitīgo ķīmisko vielu daudzumu, taču joprojām rada risku veselībai.

Neraugoties uz smēķēšanas veidu attīstību, ir svarīgi atzīmēt, ka visi šie smēķēšanas veidi ir nopietni draudi veselībai. Vairāk par to lasīt nākošajā sadaļā.

Smēķēšanas ietekme uz veselību un sabiedrību

Vismaz kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem veselības eksperti ir saistījuši smēķēšanu ar plaušu vēzi. Pētījumi turpina atrast vairāk veidu, kā tabaka kaitē cilvēku veselībai, sākot no vēža līdz hroniskām (ilgtermiņa) slimībām.

Daudzi cilvēki uzskata, ka smēķēt cigāru ir drošāk kā smēķēt cigareti. Taču patiesība ir tāda, ka cigāru smēķētāji saskaras ar daudziem tādiem pašiem iespējamiem veselības riskiem kā cigarešu smēķētāji, tostarp vēzi. Košļājamā tabaka vai bezdūmu tabakas izstrādājumi arī nav drošāki par cigaretēm. Piemēram, bezdūmu tabaka satur gandrīz 30 vēzi izraisošas ķīmiskas vielas.

E-cigaretes, kas ir jauns nikotīna piegādes veids, atšķiras no tradicionālajiem tabakas izstrādājumiem. Iztvaikošana nodrošina vairāk koncentrēta nikotīna nekā cigaretes tvaikā. E-cigarešu produktu radītie veselības apdraudējumi ir dažādi, sākot no astmas līdz hroniskai obstruktīvai plaušu slimībai un vēzim.

Kā smēķēšana ietekmē veselību

smēķēšanas ietekme uz veselību

Tabakas lietošana būtībā kaitē visiem cilvēka ķermeņa orgāniem. Šeit apkopotas vispārējās cilvēka organisma grupas, ko apdraud smēķēšana – smēķēšanas ietekme uz cilvēka veselību.

Elpošanas sistēmas komplikācijas

Smēķēšana bojā elpošanas sistēmu, izraisot hronisku bronhītu, emfizēmu un paaugstinātu uzņēmību pret elpceļu infekcijām. Tas arī saasina astmas simptomus un samazina plaušu darbību.

Sirds un asinsvadu slimības

Smēķēšana ievērojami palielina sirds slimību, insultu un perifēro asinsvadu slimību risku. Tas bojā asinsvadus, veicina asins recekļu veidošanos, veicina aterosklerozes attīstību.

Vēzis

Smēķēšana ir galvenais novēršamā vēža cēlonis visā pasaulē. Tas ir cieši saistīts ar plaušu vēzi, bet cita starpā palielina arī rīkles, mutes, barības vada, urīnpūšļa, nieru, aizkuņģa dziedzera un dzemdes kakla vēža risku.

Smēķējamā tabaka ievada plaušās, asinīs un orgānos ne tikai nikotīnu, bet arī vairāk nekā 5000 ķīmisku vielu, tostarp daudzas kancerogēnas vielas (vēzi izraisošas ķīmiskas vielas).

Reproduktīvās veselības problēmas

Smēķēšana negatīvi ietekmē gan vīriešu, gan sieviešu reproduktīvo veselību. Tas var izraisīt samazinātu auglību, erektilās disfunkcijas, komplikācijas grūtniecības laikā. 

Grūtnieces, kas smēķē, apdraud arī savus nedzimušos bērnus. Smēķēšanas iespējamā ietekme uz grūtniecību ir ārpusdzemdes grūtniecība, aborts, iedzimti defekti, piemēram, aukslēju šķeltne u.c.

Paaugstināta mirstība

Smēķēšana ievērojami saīsina paredzamo dzīves ilgumu un izraisa ievērojamu skaitu priekšlaicīgas nāves gadījumu visā pasaulē. Smēķētājiem ir lielāks risks nomirt no smēķēšanas izraisītām slimībām nekā nesmēķētājiem. Faktiski smēķēšana ir pirmais novēršamās nāves cēlonis pasaulē. 

Kā smēķēšana ietekmē sabiedrību

smēķēšanas ietekme uz sabiedrību

Smēķēšanas ietekme sniedzas tālāk par veselību, jo tā ietekmē arī sabiedrību kopumā – vidi mums apkārt, dabu un arī nesmēķētājus.

Ekonomiskais slogs

Smēķēšana uzliek sabiedrībai būtisku ekonomisko slogu. Veselības aprūpes izmaksas, kas saistītas ar smēķēšanas izraisītu slimību, piemēram, plaušu vēža, sirds slimību un elpceļu slimību, ārstēšanu, ir lielas. 

Šīs izmaksas ietver hospitalizāciju, medikamentus, operācijas un ilgtermiņa aprūpi. Turklāt pieaugošais pieprasījums pēc veselības aprūpes pakalpojumiem rada slogu veselības aprūpes sistēmai. Tāpat ar smēķēšanu saistītas slimības bieži samazina produktivitāti un palielina darba kavējumus, radot ekonomiskus zaudējumus uzņēmumiem un , protams, kopējai ekonomikai. 

Smēķēšanas finansiālā nodeva neaprobežojas tikai ar veselības aprūpi; tas attiecas arī uz tabakas kontroles pasākumu ieviešanu, sabiedrības izglītošanas kampaņām un smēķēšanas atmešanas metožu izpēti. Tādējādi smēķēšanas atmešana ir ļoti svarīga, lai atvieglotu sabiedrības ekonomisko slogu un novirzītu resursus citām neatliekamām vajadzībām.

Pasīvā smēķēšana

Viena no nozīmīgajām smēķēšanas sociālajām sekām ir nesmēķētāju pakļaušana pasīvās smēķēšanas iedarbībai. 

Pasīvā smēķēšana nodot nesmēķētājiem kaitīgas ķīmiskas vielas un toksīnus, kas var negatīvi ietekmēt to cilvēku veselību, kuri tos ieelpo. Nesmēķētājiem, kuri ir pakļauti pasīvās smēķēšanas iedarbībai, ir paaugstināts risks saslimt ar elpceļu slimībām, sirds un asinsvadu slimībām un pat plaušu vēzi. 

Zīdaiņi un bērni, kas pakļauti pasīvās smēķēšanas iedarbībai, ir īpaši neaizsargāti, jo viņiem biežāk ir zīdaiņu pēkšņas nāves sindroms, elpceļu infekcijas un astma. Grūtnieces, kas pakļautas pasīvās smēķēšanas iedarbībai, saskaras ar risku savai veselībai un vēl nedzimušā bērna veselībai, tostarp komplikācijām grūtniecības laikā un lielāku priekšlaicīgu dzemdību iespējamību. 

Lai aizsargātu nesmēķētājus no pasīvās smēķēšanas radītajām briesmām, sabiedriskās vietās, darbavietās un mājās ir jāīsteno no tabakas dūmiem brīva politika, radot veselīgāku vidi visiem indivīdiem.

Negatīvā ietekme uz vidi

Smēķēšanai ir arī ievērojama ietekme uz vidi, kas lielā mērā ir saistīta ar nepareizu cigarešu izsmēķu iznīcināšanu. Cigarešu filtri, kas izgatavoti no bioloģiski nenoārdāmiem materiāliem, piemēram, celulozes acetāta, var saglabāties vidē daudzus gadus. 

Izmetot ielās, parkos vai ūdenstilpēs, cigarešu izsmēķi izdala toksiskas ķīmiskas vielas un piesārņotājus vidē. Šīs ķīmiskās vielas var izskaloties augsnē un ūdenī, radot risku augiem, dzīvniekiem un ekosistēmām. Turklāt cigarešu pakaišu uzkrāšanās ne tikai veicina vizuālo piesārņojumu, bet arī prasa papildu resursus un pūles, lai to attīrītu. 

Pareiza atkritumu apsaimniekošana un sabiedrības informēšanas kampaņas ir ļoti svarīgas, lai mazinātu smēķēšanas ietekmi uz vidi un samazinātu cigarešu atkritumu klātbūtni mūsu apkārtnē.

Veselības ministrijas aicinājums atmest smēķēšanu

smēķēšanas ietekme

Veselības ministrijas 2018. gadā īstenoja pilotprojektu smēķēšanas atmešanas veicināšanai. Tā ietvaros Latvijas iedzīvotājiem no 2018. gada marta līdz 2019. gada marta beigām bija iespēja piedalīties bezmaksas smēķēšanas atmešanas grupu nodarbībās, kuras vadīja speciāli apmācīti psihologi un psihoterapeiti.

Pilotprojektam bija 2 galvenie uzdevumi:

  1. apmācīt un sniegt atbalstu ārstiem pacientu motivēšanā  smēķēšanas atmešanai;
  2. izstrādāt smēķēšanas atmešanas atbalsta grupas programmu un nodrošināt tās īstenošanu, piedāvājot tajā iesaistīties ikvienam mūsu valsts iedzīvotājam.

Projekta laikā notika 63 smēķēšanas atmešanas pasākumi

Kopumā Veselības ministrijas projektā (viena gada laikā) notika 63 smēķēšanas atmešanas atbalsta grupu pasākumi visā Latvijā. No tiem 17 – Rīgā, 15 – Kurzemē, 14 – Vidzemē, 13 – Pierīgā un pa 12 – Zemgalē un Latgalē. 

Svarīgi piebilst, ka projektā piedalījās arī topošās un jaunās māmiņas, kurām speciāli tika organizēti 6 pasākumi. Bērna klātbūtnē Latvijā ir aizliegts smēķēt, taču paradokss veidojas tajā brīdī, kad saprotam, ka grūtniecei likums neaizliedz smēķēt. Tāpēc jauno māmiņu un grūtnieču iesaiste šajā projektā bija it īpaši svarīga. Kopumā pilotprojektā dalību atbalsta grupās uzsāka 611 dalībnieki, tostarp 57 topošās un jaunās māmiņas.

Lai atbalsta grupas varētu notikt, speciālisti izstrādāja smēķēšanas atmešanas atbalsta programmu vairāk nekā 10 stundu garumā. Projekta īstenotāji apmācīja speciālistus atbalsta grupu vadīšanai. Pilotprojekta mērķis bija aktualizēt arī ārstniecības personu, piemēram, ģimenes ārstu lomu smēķēšanas atmešanas veicināšanā un izvērtēt šādu atbalsta programmu efektivitāti.

Smēķēšanas atmešanas projekta rezultāti

Izvērtējot rezultātus, pozitīvas tendences iezīmējas ilgtermiņā. Ja pēdējā smēķēšanas atmešanas atbalsta grupas nodarbībā smēķēšanu bija pārtraukuši 27% dalībnieku, kuri pabeidza visu programmu, pēc 6 mēnešiem smēķēšanu bija pārtraukuši 33% programmas beidzēju. 

Kopumā vērtējot, no 611 cilvēkiem, kuri uzsāka dalību smēķēšanas atmešanas atbalsta grupās, visu programmu pabeidza 63% dalībnieku.

Veselības ministrijas organizētajā pilotprojektā secināts, ka būtiska loma smēķēšanas atmešanā ir līdzcilvēku atbalstam. Tuvinieku pamudinājums gandrīz pusei (42%) cilvēku bijis izšķirošais, lai pieteiktos dalībai atbalsta grupā.

Ir skaidrs, ka smēķēšanas ietekme ir milzīga – gan uz veselību, gan sabiedrību kopumā. Tāpēc mēs ceram, ka šis raksts palīdzēja iedvesmot un atmest smēķēšanu vismaz vienam cilvēkam.

Rūpēs par savu veselību, iesakām izlasīt mūsu rakstus “Meal prep” jeb pārdomāta ēdienu plānošana un Kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu.

Stipru veselību!