Kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu?

Photo of author
Written By Lauris Krams

Sākoties atvaļinājumam, vēlamies paspēt tik daudz. Aizbraukt ceļojumā, ieplānot sen atliktu ārsta apmeklējumu, apciemot radiniekus. Tomēr laika ir tik, cik tā ir. Vai tomēr ir iespējams nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu? Pavisam noteikti. Šajā rakstā apkopojām vairākas idejas, kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu.

Mazliet pačukstēsim priekšā – viens no tālāk pieminētajiem veidiem būs retrīts. Ja tieši tas liksies kā vislabākais veids, kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu, ir vērts uzzināt vairāk. Izlasi, piemēram, par to, kas ir klusēšanas retrīts vai kādi vispār ir populārākie retrītu veidi. Bet, protams, netrūkst arī citu iespēju!

Staigā vai brauc ar velosipēdu

kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu

Aizmirsti par ekskursiju busiņiem, kas izvadā pa visām tūristu iemīļotākajām vietām. Tā vietā liec savas kājas – pastaigājies vai noīrē velosipēdu. Tādā veidā varēsi iepazīt savu galamērķi tuvāk – varēsi apstāties un doties visur, kur vēlies.

Ja tomēr neesi pārliecināts, ka staigāšana “uz savu galvu” ir labākais variants tev, neraizējies. Ļoti daudzos galamērķos ir pieejamas pastaigu tūres gidu pavadībā. Ir vietas, kur šādas tūres tiek nodrošinātas bezmaksas vai par simbolisku samaksu. Tā ir laba iespēja gan izkustēties, gan saņemt padziļinātu informāciju. Turklāt maršrutu gids būs sagatavojis tavā vietā.

Pastaigas un braukšana ar velosipēdu palīdz uzturēt veselīgu ķermeņa svaru, spēcina kāju muskuļus, uzlabo gremošanas sistēmu un atstāj labvēlīgu iespaidu uz nervu sistēmu. Tie nav visi ieguvumi mūsu veselībai: uzlabojas arī sirds veselība, noskaņojums un, atrodoties saules gaismā, tiek uzņemts arī D vitamīns.

Aktīvā atpūta

kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu

Ceļojumu laikā ir fantastiski daudz iespēju atpūsties aktīvi. Patīk kalni? Dodies ceļojumā, kas ietver slēpošanu, snovošanu vai došanos pārgājienos. Dod priekšroku saulainām pludmalēm? Nezvilni visu dienu palmas paēnā, bet atvēli laiku aktīvai atpūtai. Sērfošana, peldēšanās, supošana. Ja mīli dabu un dzīvniekus, aplūko iespējas doties izjādē pa gleznainām vietām.

Sports stiprina kā fizisko, tā mentālo veselību. Turklāt tas viss lieliski iederas ceļošanā – gūsti gan jaunus iespaidus, gan apskati jaunas lokācijas. Aktīvā atpūta ir arī labs veids, kā mazliet izkāpt no savas komforta zonas. Ja vēlies pārbaudīt savu drosmi, vari izvēlēties tādus aktīvās atpūtas veidus, kuri garantēs labu adrenalīna devu.

Tomēr, runājot par veselību un adrenalīnu, jāietur mērs. Mazliet adrenalīna nāk par labu – tas var uzlabot elpošanu, imūnsistēmu un pat palēlina novecošanos. Tomēr biežai būšanai situācijās, kas izraisa adrenalīnu, ir drīzāk negatīva ietekme uz veselību.

Retrīts

Iespējams, viens no lieliskākajiem veidiem, kā parūpēties par savu fizisko un mentālo veselību ceļojuma ietvaros, ir retrīts. Nē, tā nav tikai apmešanās kādā skaistā villā. Vairums retrītu ietver dažādas aktivitātes, kas nāk par labu mūsu vispārējai pašsajūtai.

Ja jau ilgāku laiku esi vēlējies veltīt vairāk laika sev, aplūko nebeidzamo retrītu piedāvājumu. Lielākā daļa retrītu koncentrējas uz divām praksēm: meditāciju un jogu. Joga mazina stresu, uzlabo garastāvokli, palīdz uzturēt labu fizisko formu, stiprina mūsu sirdi un vēl, un vēl. Arī meditācija ir lielisks rīks, kā kļūt veselīgākam. Meditācija mazina trauksmi, depresiju un dusmas. Paaugstinās enerģijas līmeņi, cilvēks kļūst mierīgāks un apdomīgāks.

Vēl viens aspekts, par kuru tiek kārtīgi padomāts retrītos, ir uzturs. Ceļojumos ir viegli par to aizmirst – visapkārt dažādi kārdinoši restorāni, jaunas kafejnīcas un tā tālāk. Protams, vietējās virtuves iepazīšana ir neaizstājama ceļojumu sastāvdaļa. Tomēr ne vienmēr tiek ēsts veselīgi, turklāt bieži – aizņemtā ceļojuma grafikā maltītes tiek ieturētas steigā. Retrītos pieejamas organiskas, svaigas un veselīgas maltītes. Galu galā, tieši sakārtots uzturs ir viens no galvenajiem labas veselības pamatprincipiem.

Galamērķis – daba

kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu

Ne vienmēr vajag ceļot uz cilvēku piepildītām metropolēm. Lai gan tajās parasti ir daudz tūristu apskates objektu, tikpat daudz ko redzēt ir vietās, kas nav tik cilvēku skartas. Japāņiem pat ir tāds termins – shinrin-yoku jeb vannošanās mežā. Ar to gan nav jāsaprot burtiska plunčāšanās vannā, kas speciāli novietota mežā. Tā ir būšana dabā un cenšanās rast saikni ar šo apkārtējo vidi.

Būšanai dabā ir daudz pozitīvu ieguvumu mūsu veselībai. Esot dabā, cilvēks kļūst mierīgāks, izdalās laimes hormoni, uzlabojas koncentrēšanās spējas. Daba pozitīvi ietekmē mentālo veselību – mazinās trauksme un depresijas simptomi, aizkaitinātība. Tāpat iegūst arī ķermenis – mazinās asinsspiediens un kortizols – stresa hormons.

Ir daudz lielisku dabas ainavu, ko apskatīt šajā pasaulē. Piemēram, viens no iespaidīgākajiem Eiropas dabas parkiem – Plitvices ezeru nacionālais parks. Ja vēlies piedzīvot Itālijas šarmu, dodies uz Gardas ezeru. Un, protams, visu dabas mīlētāju sapnis – ceļojums uz fascinējošo Islandi.

Piedalīšanās maratonā

kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu

Vēl viens veids, kā stiprināt veselību ceļojot, ir piedalīšanas maratonā. Maratoni notiek visā pasaulē, un tie nav domāti tikai profesionāliem sportistiem. Tiesa, nebūtu ieteicams mesties šādā avantūrā, ja ar sportu, īpaši skriešanu, esi uz “Jūs”. Tomēr, ja esi pārliecināts par saviem spēkiem, apdomā šādu variantu.

Tādā veidā vari gan radīt sev jaunu izaicinājumu un mērķi, gan izvēlēties galamērķi, kur vēlies paciemoties. Tā var kalpot arī kā motivācija. Gatavojoties šāda tipa ceļojumam, būs patīkamāk trenēties arī mājās. Esam apkopojuši arī veidus, kā efektīvi trenēties un vingrot ārā ziemas sezonā.

Varbūt tev kā skrējājam jau ir kāds sapņu maršruts, kuru vēlies noskriet. Starp slavenākajiem maratoniem noteikti var minēt maratonu pa Lielo Ķīnas mūri, Berlīnes, Tokijas, Ņujorkas un Londonas maratonus.

Siltās zemes – D vitamīna deva

kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu

D vitamīns. Mēs tik daudz par to dzirdam. Kādēļ tas ir tik svarīgs? Labāk iekārtojies ērtāk, jo iemeslu ir tiešām daudz. Tas stimulē kaulu un zobu veidošanos; nodrošina kalcija un fosfora uzsūkšanos organismā, samazina vēzu šūnu veidošanos. Tā deficīts izpaužas dažādos veidos – kā nogurums un sāpes, muskuļu sāpes vai vājums, slikta pašsajūta.

Lai uzņemtu D vitamīnu, izvēlies patiesi saulainus galamērķus. Pāris idejas: Ēģipte, Spānija, Čīle,  Malta. Tomēr paturi prātā, ka gluži tāpat kā nav ļaunuma bez labuma, tas strādā arī otrā virzienā. Lai gan saules sniegtais D vitamīns ir patiesi svarīgs mūsu veselībai, ir jāsaudzē āda. Neaizmirsti par SPF krēmu. Lai no siltajām zemēm patiešām gūtu labumu, bez aizsargkrēma nu nekādi!

SPA

kā apvienot ceļošanu ar veselības stiprināšanu

Ja gribi mierīgu un patiesi relaksējošu atpūtu, par savu galveno galamērķi izvirzi viesošanos kādā SPA centrā. SPA speciālisti parūpēsies gan par tavu miesu, gan prātu. Jā, šī lieliskā atpūta spēj uzlabot mūsu pašsajūtu! SPA apmeklējumi var mazināt galvas sāpes, stresu, uzlabot ādas stāvokli, asins cirkulāciju un stimulē laimes hormonu izdalīšanos.

Vēl viens pluss – lai arī, kuru valsti vēlies apskatīt, visticamāk, tur atradīsi arī kādu SPA centru. Eiropas labākie SPA meklējami Tenerifē, Turcijā, Portugālē, Grieķijā un Šveicē. Arī Baltijā – mūsu kaimiņvalstīs – atrodami SPA, no kuriem atgriezīsies, jūtoties krietni labāk.

Ideju šim rakstam ieguvām iedvesmojoties no raksta Retreats as a way to combine travel with wellness.

Lai arī kurš no rakstā apskatītajiem konceptiem būtu tavai sirdij tuvāks, atceries, ka ar nevienu nenošausi greizi. Ceļošana pati par sevi pozitīvi ietekmē mūsu veselību. Retrīts, pastaigas vai sērfošana – izvēlies sev piemērotāko un parūpējies par savu veselību aizraujošā veidā.