Koka mājas: 4 lietas, kas jāņem vērā

Photo of author
Written By Jeffrey Cole

Mūsdienās, kad iespēja atpūsties savās koka mājās tuvāk dabai kļūst arvien vērtīgāka, koka mājas valstī gūst lielāku popularitāti kā jebkad agrāk. Lai gan celtniecības procesu parasti veic profesionāļu komanda, bieži vien arī pašiem pasūtītājiem ir jāpieņem svarīgi lēmumi, ņemot vērā savas individuālās vajadzības un budžetu.

Tāpēc, ņemot vērā, ka pārdošanā esošu koka māju projekti netiek izstrādāti katru gadu, esam nolēmuši dalīties ar četrām svarīgām lietām, kas jāņem vērā veidojot sapņu vasarnīcu.

Raksta saturs ir sekojošs:

  1. Vai ir vērts būvēt daudzstāvu māju?
  2. Kā izvēlēties kāpnes?
  3. Kādus interjera dekorus izvēlēties?
  4. Vai izvēlēties integrētu garāžu vai ierīkotu uzglabāšanas telpu?

1. Vai ir vērts būvēt daudzstāvu māju?

Lai gan jautājums par daudzstāvu koka mājas būvniecību var neizskatīties pietiekami svarīgs, jūs būsiet pārsteigti, cik lielā mērā tas var ietekmēt dzīvojamās platības plānojumu un pašu guļbūves māju cenu.

Pirmkārt, ja jums netrūkst vietas savā zemes gabalā, vienstāva koka mājas var būt lieliska izvēle personīgajai brīvā laika pavadīšanai. Šāds risinājums ļauj ne tikai bez raizēm izveidot lielākas telpas mājā, bet arī neprasa papildu izmaksas starpsienām un kāpnēm, kas nepieciešamas otrā stāva ierīkošanai. Tomēr, ja zemes gabala platība ir ierobežota, jums vajadzētu precīzi pārdomāt šo lēmumu vairākas reizes.

Projektējot otrā stāva starpsienu, jāizlemj, vai izvēlēties koka vai betona konstrukciju. Koka starpsienām salīdzinājumā ar betona starpsienām ir zema dinamiskā skaņas izolācija. Taču tās ir arī ļoti viegli uzstādīt un tām nevajag papildus karkasus, kas atspoguļojas šo starpsienu uzstādīšanas izmaksās. Svarīgi arī pieminēt, ka materiālus un komunikācijas var paslēpt pašās grīdas konstrukcijās. Tādējādi nodrošinot, ka koka mājas iekšpuse netiek bojāta.

Lai uzstādītu kvalitatīvu koka grīdu, ir labi jāaprēķina tās turpmākās slodzes. Pretējā gadījumā pārdošanā esošās koka mājas var būt ar vairākiem papildu trūkumiem.

2. Kā izvēlēties kāpnes?

Kāpnes koka mājās ir gan funkcionāli, gan vizuāli nozīmīgas. Taču drošībai un komfortam ir jāpaliek par galvenajām prioritātēm. Koka mājas celtniecība nav ikdiena, tāpēc pirms kāpņu uzstādīšanas ir jāveic ļoti precīzus aprēķinus un jāizvērtē daudzas nianses. Pat neliela dažu centimetru kļūda var sabojāt visu kāpņu konstrukciju.

Izvērtējiet platību

Pirms izlemjat, kādas kāpnes uzstādīt, izvērtējiet, kādu platību varat tām atvēlēt. Piemēram, platas un rotējošas kāpnes ar mūsdienīgu dizainu nebūs piemērotākā izvēle telpā, kurā jau trūkst vietas. Tāpat ir svarīgi izvēlēties kāpņu veidu un formu atbilstoši tam, kā cilvēki tās izmantos. Ja koka mājas telpās dzīvo bērni vai vecāka gadagājuma cilvēki, ieteicams rūpīgi padomāt arī par neslīdošo kāpņu pārsegu.

Pakāpienu augstums

Viens no svarīgākajiem noteikumiem kāpņu drošībai ir to pakāpienu augstums. Tā kā kāpnes tiek izgatavotas īpaši agri celtniecības secībā, nepareizu pakāpienu augstumu cēlonis parasti ir neprognozējams projektētais grīdas līmenis. Lai gan pašam pakāpienu platumam nav tiešas ietekmes uz drošību, ļoti svarīgs faktors ir pareiza pakāpienu augstuma un platuma attiecība.

Saskaņā ar vispārīgajiem noteikumiem pakāpienu standarta augstums ir 15-19 cm. Aprēķinot pakāpienu proporcijas, attālums starp pirmo un otro stāvu jādala ar tuvāko skaitli, kas ļauj iegūt standarta augstumu.

Kāpņu slīpuma leņķis

Ne mazāk svarīgs aspekts ir kāpņu slīpuma leņķis. Projektējot koka vasarnīcas kāpnes, ir svarīgi paturēt prātā, ka to slīpuma leņķis nedrīkst pārsniegt 45 grādus. Ja kāpņu slīpuma leņķis ir lielāks, tās ir piemērotas tikai tad, ja tās ved pie ārkārtīgi reti izmantojamām telpām.

Ne mazāk svarīgā lieta, kam vajadzētu pievērst īpašu uzmanību, ir kāpņu margas. Ieteicamais drošais kāpņu margu augstums ir no 80 līdz 90 cm, tomēr šo augstumu ieteicams regulēt individuāli.

Kāpņu dizains

Visbeidzot ir svarīgi pieminēt, ka pašas kāpņu dizains būtiski ietekmēs pārdošanā esošas koka mājas izmaksas. Balstoties uz tirgus cenām, kāpņu vidējā cena šobrīd svārstās no 1000 līdz 2500 eiro. Tiesa, izvēloties ekskluzīvu kāpņu dizainu vai unikālus arhitektūras risinājumus, cena var krasi pieaugt, un tādu pašu ietekmi uz cenu atstās arī kāpņu izbūvei izvēlētie materiāli.

Visvienkāršākais un, iespējams, visizplatītākais kāpņu variants ir vienlīmeņa koka kāpnes, kas izgatavotas no priedes vai cita skujkoka koksnes. Tās, tieši projektējot, var izmaksāt no 900 līdz 2000 eiro. Izliekta dizaina kāpnes, kas izgatavotas no skujkoku koksnes – diezgan līdzīgas taisnām kāpnēm, bet parasti ar vienu 90 grādu līkumu – izmaksās ap 3000 eiro.

Spirālveida kāpņu cena ir sākot no 1800 eiro, bet atkarībā no izmēra, dizaina un izmantojamajiem materiāliem tā var sasniegt 5000 eiro un vairāk.

koka māja kāpnes

3. Kādus interjera dekorus izvēlēties?

Koka māja joprojām ir cieši saistīta ar lauku stilu, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka jūsējā nevar būt moderna. Tātad, kad jūs sākat domāt par to, kā izveidot savu vasarnīcas interjeru, rūpīgi padomājiet par to, kāda veida apdare vislabāk apmierinātu jūsu vajadzības.

Lauku stila interjers

Ir grūti distancēties no tā, ka kotedžas ir saistītas ar dabu, bet mūsdienu būvniecības tirgus piedāvā daudzas iespējas mūsdienu pārdošanā esošās koka mājas risinājumos. Droši vien vispopulārākais interjera apdares materiāls, ko mūsdienīgā interjerā var lieliski kombinēt ar koku, joprojām ir ģipškartons.

Pateicoties tam, jūs realizēsiet unikālus telpu plānojuma variantus un viegli dažādosiet lauku stila interjeru, kas ir tipisks koka māju gadījumā. Apvienojot ģipškartona sienas vai griestus ar dabīgu vai apstrādātu koku, jūs ne tikai piešķirsiet telpai mūsdienīgumu, bet arī saglabāsiet koka dabisko akcentu.

Flīzes un akmens fragmenti

Tomēr koka un ģipškartona kombinācija nav vienīgais risinājums, kas piešķir telpām mūsdienīgumu. Koka māja būs diezgan izskatīga un stilīga, saskaņojot flīzes un akmens fragmentus ar interjeru. Labs piemērs vasarnīcā ir kamīns vai flīžu un akmeņu fragmenti sienās.

Ķieģeļu un flīžu fragmenti var būt īpaši praktiska izvēle jūsu atpūtas mājas virtuvē vai vannasistabā. Sienas būs viegli kopt un oriģinālā apdares izvēle labi saskanēs ar jebkura veida koku, piešķirot telpai savdabīgu stilu. Kas attiecas uz koka mājas grīdu, mūsdienu vasarnīcām ir raksturīgs diezgan plašs variantu klāsts. Tās var būt izgatavotas no dabīga koka paneļiem, lamināta ar koka vai akmens faktūru. Ir arī iespēja izvēlēties flīzes vai paklāju, bet pēdējie varianti ir retāk sastopami mūsdienu stila kotedžās to atšķirīgā stila dēļ.

Interjera krāsas

Nākotnes interjera krāsas ir vēl viena tēma, kas ir īpaši svarīga interjera dekorēšanai. Tie ne tikai nosaka jūsu guļbūves māju atmosfēru un stilu, bet arī kopējo telpiskuma sajūtu un telpu apgaismojumu. Balstoties uz vispārējām zināšanām, nav grūti saprast, ka tā koka māja, kuras celtniecībā ir izmantotas gaišas krāsas, piešķirs telpām daudz vairāk gaismas.

Gaišs interjers būs neaizvietojams risinājumu, ja koka mājai trūkst logu vai gaismu caur logiem aizsedz ārā augošie koki. Ja lēmums interjerā izmantot tikai gaišas krāsas jums šķiet diezgan garlaicīgs, spilgtāks akcents var būt koka interjers, piemēram, intensīvākā krāsā krāsota siena.

koka mājas interjers

4. Vai izvēlēties integrētu garāžu vai ierīkotu uzglabāšanas telpu?

Nav grūti saprast, ka praktiski katrs zemes gabals nav bez dārza darbiem. Pat ja jūs neplānojat, lai jums būtu siltumnīca vasarā, jums joprojām būs jāpļauj zāle un jārūpējas par kokiem, kas aug zemes gabalā. Līdz ar neseno datu vākšanu, būs pieejami arī vairāki dārza darbarīki, kas aizņem daudz vietas, piemēram, lāpstas, grābekļi vai pat zāles pļāvējs.

Garāžas būvēšana

Tā kā šo priekšmetu uzglabāšanai bieži tiek izmantota garāža, ir vērts apsvērt tās izveidošanu. Tomēr, pēc ekspertu domām, garāžas ierīkošana vasarnīcā nav ekonomiskākais risinājums šāda veida mājai. Īpaši gadījumos, kad tās ziemā netiek izmantotas.

Tas nav ekonomiskākais risinājums, ja koka māju ir nolemts aprīkot ar garāžas telpu. To platība tiks ieskaitīta dzīvojamajā platībā. Būvatļauja nav nepieciešama, ja brīvdienu mājas kopējā platība nepārsniedz 25 m² pilsētā vai 60 m2 ārpus pilsētas un ciema un augstums ir 8,5 m. Tādējādi koka mājas uzcelšana bez atļaujas ar integrētu garāžu ārkārtīgi ierobežo dzīvojamo platību.

Uzglabāšanas telpas priekšrocības

Labi pārdomāts projekts varētu padarīt garāžu ne tikai par vietu automašīnai, bet arī par lielisku vietu lielāku, retāk lietotu priekšmetu glabāšanai. To pašu funkciju var veikt arī uzglabāšanas telpa blakus vasarnīcai.

Tas palīdzēs atbrīvot bieži izmantotās mājas telpas -– gaiteņus, priekštelpas vai pat dzīvojamās istabas, ļaujot daudz vieglāk uzturēt kārtību mājā un zemes gabalā. Ja izlemsiet garāžas vietā ierīkot atsevišķu ēku – uzglabāšanas telpu, varēsiet baudīt arī daudz lielāku dzīvojamo platību.

Tomēr ir grūti noliegt faktu, ka ziemā garāžas, kas uzstādītas koka mājās, nav atdalāmas no mūsu maksimālā komforta. Automašīnas jumts var būt pietiekami labs risinājums siltajai sezonai, kad automašīnu ietekmē tikai saule un lietus, bet ziemā transportlīdzeklim vajag daudz lielāku aizsardzību. Šī iemesla dēļ, ja jūs plānojat pavadīt ne tikai siltas vasaras dienas mājā, bet arī atpūsties vai dzīvot tur ziemas laikā, ir vērts apsvērt koka mājas platībā iekļaut garāžu.

Ne mazāk svarīgas garāžas priekšrocības ziemas periodā ir jūtamas saistībā ar laiku – glabājot automašīnu zem speciāli aprīkota jumta, katru dienu ir jāskrāpē ledus no aizsalušā automašīnas stikla. Ar koka garāžu, jūsu rīta braucieni būs daudz patīkamāki ziemas sezonā – viss, kas jums jādara, ir tikai jāiedarbina siltā automašīna un jābrauc.

Uzstādot garāžu savai automašīnai guļbaļķu māju telpās, jūs ne tikai izbaudīsiet iepriekš minētās, ekskluzīvās garāžas priekšrocības ziemā, bet arī izvairīsieties no papildus uzglabāšanas telpas izbūves. Lai gan no pirmā acu uzmetiena papildu ēkas būvniecība var nešķist ļoti liels projekts, lai radītu vairāk vietas uzglabāšanai un āra darbiem, šādas telpas dizains ir labi jāpārdomā.

Ceram, ka tev patika šis raksts un likās interesants!

Ieskaties arī citos mūsu rakstos, piemēram, 5 veidi, kā samazināt degvielas rēķinus vai Elektroskūteru nomas maksu salīdzinājums.

Leave a Comment