Drošības krājumi

Photo of author
Written By Lauris Krams

Nekad nevar zināt, kad pienāks ārkārtas stāvoklis, tāpēc ir labi tam būt gatavam. Latvijas Aizsardzības ministrija mudina ikvienu iedzīvotāju parūpēties par to, lai mājās vienmēr būtu drošības krājumi vismaz nākošajām 72 stundām. Lai savus drošības krājumus būtu ērti un vienkārši nodrošināt, ir izveidots saraksts ar visu, kas nepieciešams šādā gadījumā.

Ir skaidrs, ka drošības krājumiem ir jābūt mājās jau pirms ārkārtas situācijas – lai nav jāriskē, pēdējā mirklī doties uz veikaliem. Turklāt ārkārtas stāvoklī nereti gadās arī aizmirst pašas svarīgākās lietas, tāpēc ir vērts būt gatavam jau laikus un vienmēr.

Šajā rakstā tad vairāk par to, kādiem drošības krājumiem mums katram mājās vajadzētu būt, lai izdzīvotu vismaz nākošās 72 stundas ārkārtas gadījumā.

Ja nav laika lasīt rakstu, noslēgumā ir saraksts ar nepieciešamajiem drošības krājumiem.

Dokumenti un nauda

Pirmā lieta par ko parūpēties uzreiz ir svarīgie dokumenti – pase un ID karte, dzimšanas apliecība u.c. pēc nepieciešamības. Svarīgi tos jau savlaicīgi glabāt vienā vietā, lai visu var nepieciešamības gadījumā ātri atrast.

Tas pats attiecas uz naudu. Lai arī mūsdienās esam pieraduši vairums gadījumos norēķināties ar bankas kartes palīdzību, ārkārtas gadījumā tas var nebūt iespējams. Var nedarboties bankomāti, rasties īssavienojumi u.c. problēmas. Tāpēc ir svarīgi būt arī skaidrai naudai – arī mazākās banknotēs, jo nekad nevar zināt, kam tā nauda būs paredzēta. Arī kādai monētai vajadzētu būt.

Vēl ir jāizveido saraksts ar telefona numuriem, kas ārkārtas gadījumā var būt svarīgi. Tie var būt tavi tuvinieki, ģimenes locekļi, draugi un paziņas, kurus var gadīties nākties sazvanīt. 

Gadžeti un ierīces

Pirmais, no gadžetiem, kas vienmēr tiek pieminēts, ir radio aparāts. Tas ārkārtas gadījumā ir svarīgāks par telefonu un jebkuru citu rīku, jo tas neizlādēsies un ļaus palikt informētam. Vislabākā izvēle ir radio, kas darbojas ar bateriju palīdzību. Tad, protams, vēl vienmēr ir jābūt pieejamām papildus baterijām.

Gaismai sarūpē labu un kvalitatīvu lukturīti un svilpīti uzmanības pievēršanas gadījuma nepieciešamībai. 

Telefons ar pēc iespējas pilnāku bateriju. Jābūt pieejamam telefona lādētājam, kā arī labākajā gadījumā arī power bankai ir gatavībā.  

Blociņš ar zīmuli vai pildspalvu arī var noderēt gadījumam, ja vajadzēs kaut ko pierakstīt. Iespējams, tās būs kādas norādes ceļam vai jebkura cita svarīga informācijas vienība.

Tiem, kas ir ar mašīnu, noteikti mājās vajadzētu būt liekai degvielai un aprīkojumam – piemēram, trekterim. 

Higiēnas un medicīnas preces

Būtiski ir padomāt arī par personiskās higiēnas precēm, ar ko mazgāties un uzturēt tīrību. Tās ir zobu pasta un birste, ziepes. Īpašos gadījumos, ja ir pieejams, tad var sarūpēt arī šampūnu, dušas gēlu u.c. preces. Ērtības labad ir ideāli, ja tās ir ceļošanas izmēros.

Vannas istabā ir jābūt tualetes papīram, no kā kādu rulli nepieciešamības gadījumā varēs paņemt līdzi. Ceļā īpaši labi noderēs arī roku dezinfekcijas līdzeklis.

Drošības krājumi nav iedomājami arī bez mazās aptieciņas, kurā ir viss nepieciešamais ārkārtas situācijai. Galvenokārt tām ir jābūt bezrecepšu pamata zālēm – pretsāpju līdzekļiem, oglītei, plāksteriem, pārsējiem, pincetei, diegam un adatai, cimdiem, maskai, līmlentei. Protams, jāatcerās arī par specifiskām recepšu zālēm, kas katram ir aktuāli. Tās var būt arī lēcas, lēcu šķidrums utt.

Drošības krājumi medicīna

Ūdens

Ja arī bez ēdiens cilvēks dažas dienas patiešām var iztikt, tad bez ūdens gan nē. Ir svarīgi parūpēties par pietiekamiem ūdens krājumiem ārkārtas situācijai. Uz cilvēku tiem vajadzētu būt vismaz 2 litriem ūdens dienā, taču jārēķinās arī ar to, ka ārkārtas stāvokļa radītā stresa ietekmē ķermenis var pieprasīt vairāk ūdens.

Ja domājam par drošības krājumiem mājoklī, tad ir vērts sarūpēt dažas 5 litru ūdens pudeles.

Ēdiens enerģijai un sātam

Ēdienam vajadzētu būt tādam, kas sniedz daudz enerģijas, taču nepieprasa īpašu pagatavošanu. Ārkārtas gadījumā var nebūt ne elektrības, ne gāzes, ne arī lieka ūdens. Tāpēc labākie ēdiena varianti ir konservi, gatavās zupas, roltoni (ja būs pieejams ūdens), rīsu galetes, rieksti un žavēti augļi, šokolādes vai konfektes enerģijai, enerģijas batoniņi

Vēl enerģijai var noderēt ūdenī šķīdināmais C vitamīns

Svarīgs konservu papildinājums ir arī to speciālais konservu attaisāmais. To ērti varēs paķert līdzi arī gaitās, jo tie ir visai nelieli un noteikti praktiski. Alternatīva varētu būt šveices nazītis, kas noderēs daudzos veidos.

Ģimenei ar bērniem – viss nepieciešamais bērnu ēšanai, pudelītes, maisījumi. Tas pats attiecas arī uz dzīvniekiem – jābūt sarūpētam dzīvniekiem paredzētam ēdienam vismaz nedēļai uz priekšu.

Par to, kādu ēdienu sarūpēt, idejas vari smelties rakstā Cilvēkam nepieciešamais ēdiens vienai dienai.

Apģērbs

Ērtākais veids, kā atcerēties paņemt līdzi visu nepieciešamo apģērbu, ir sarūpēt vēl vienu apģērbu komplektu. Visam, kas tev jau ir mugurā, ir jābūt rezervei. Sākot ar apakšveļu un zeķēm, līdz pat biksēm, kreklam un siltam džemperim. 

Balstoties uz sezonu, līdzi tad būs arī cepure, cimdi, šalle, varbūt ūdeni necaurlaidīgi apavi vai virsjaka utt.

Drošības krājumi apģērbs

Piederumi gulēšanai

Domājot par to, kādi drošības krājumi ir nepieciešami ārkārtas situācijā, var gadīties arī vairākas dienas gulēt ārā, kādā stacijā vai bunkurā. Jebkurā gadījumā svarīgi ir paņemt līdzi piederumus gulēšanai – telts, guļammaiss, sega, spilvens, gulēšanas paklājiņš. 

Tam, protams, nav jābūt pilnam komplektam. Katrs ņem līdzi to, ko pēc nepieciešamības pats var panest. Pamata gadījumā tas ir kāds paklājiņš un kvalitatīvs guļammaiss.

Izklaide bērniem 

Ģimenei ar bērniem tik pat svarīgi ir sarūpēt arī izklaides iespējas bērniem. Viņi ārkārtas situāciju nesapratīs, būs divtik piekusuši un satraukti. Tāpēc ir labi, ja ir līdzi kādi grabulīši, klucīši, puzles, mīļākās mantiņas.

Padomi drošības krājumu sapakošanai

Lūk, daži īsi un konkrēti, bet svarīgi padomi.

1. Piederumiem ir jābūt ūdeni necaurlaidīgos iepakojumos

Visiem piederumiem ir jābūt sakrāmētiem vienuviet gadījumam, ja tev būs jāpamet mājas. Līdz ar to visiem piederumiem vajadzētu būt iepakoties pēc iespējas ūdens izturīgā iepakojumā. Tas it īpaši attiecas uz dokumentiem un naudu, medicīnas aptieciņu, kā arī rezerves apģērbam. 

2. Viss svarīgākais somas ārpusē

Dokumentus un naudu turi somas ārējās kabatiņās, lai pēc nepieciešamības tām būtu ērta un brīva piekļuve. Tāpat vajadzētu rīkoties arī ar ūdeni un aptieciņu.

3. Regulāri pārliecinies par termiņiem

Ja esi sakrāmējis šādu somu ar visu nepieciešamo, tad parūpējies arī par to, ka ik pa laikam apskaties krājumu termiņus. Tas attiecas uz medicīnu, higiēnas precēm un ēdienu. Ja vajag, tad laicīgi samaini produktus.

Pilnais saraksts ar drošības krājumiem

Drošības krājumos ir jābūt sekojošiem piederumiem:

  • Dokumenti – pase, ID, dzimšanas apliecība u.c.;
  • Skaidra nauda – monētas un dažāda lieluma banknotes;
  • Saraksts ar tev svarīgajiem telefona numuriem;
  • Radio aparāts;
  • Lukturītis;
  • Svilpe;
  • Telefons, lādētājs, power banka;
  • Blociņš ar pildspalvu vai zīmuli;
  • Degvielas kanna un trekteris;
  • Zobu pasta un birste, ziepes;
  • Tualetes papīrs;
  • Dezinfekcijas līdzeklis;
  • Pretsāpju līdzekļi + recepšu zāles;
  • Pārsēji, plāksteri, pincete, diegs un adata, līmlente;
  • Vairākas maskas uz vienu cilvēku;
  • Lēcu šķidrums;
  • Ūdens;
  • Ēdiens – konservi, zupas, rieksti, šokolāde utt;
  • Īpašs ēdiens bērniem, mājdzīvniekiem;
  • Ūdenī šķīdināmais C vitamīns enerģijai;
  • Konservu attaisāmais vai šveices nazītis;
  • Rezerves apģērba komplekts – apakšveļa un zeķes, krekls, bikses, džemperis, virsjaka;
  • Guļammaiss, paklājiņš gulēšanai, sega, spilvens;
  • Izklaide bērniem – puzles, grabulīši, spēles.

Vēl vienu variāciju par to, kā izskatās drošības krājumi jeb ārkārtas soma, lasi rakstā Izdzīvošanas komplekts ārkārtas situācijā – ko sarūpēt.

Leave a Comment