Kādi vitamīni nepieciešami labsajūtai?

Photo of author
Written By Aleksa

Lai netrūktu enerģija, ne vienmēr ir ilgi jāsporto un jāguļ 8 stundas. Dažreiz viss, kas organismam var pietrūkt, ir tik ļoti vajadzīgie vitamīni.

Ir daudz dažādu veidu, kā kļūt veselīgākam un iegūt dienas nepieciešamāko vitamīnu devu. Nav viena pareizā, bet ir daži, kuriem jūs varētu dot priekšroku :

 • Uztura bagātinātāji. Uztura bagātinātāji var būt ērts veids, kā nodrošināt, ka saņemat ieteicamo vitamīnu dienas devu ;
 • Uzturvielām bagāti pārtikas produkti. Daži pārtikas produkti, piemēram, graudaugi, maize un piens ir pilni ar vitamīniem un minerālvielām ;
 • Saulainā dienā dodies staigāt. Saules izdalītais D vitamīns ir būtisks stipriem kauliem ;
 • Diēta. Ēdot sabalansētu un daudzveidīgu uzturu, kas ietver dažādus augļus, dārzeņus, pilngraudu produktus, olbaltumvielas ;

A vitamīns

A vitamīns

A vitamīns jeb retinols ir taukos šķīstoša savienojuma grupa. Šis vitamīns ir ļoti svarīgs labas redzes, imūnsistēmas un reprodukcijas uzturēšanai. Tam ir liela loma nozīme veselīgas ādas, zobu un kaulu uzturēšanā.

Vitamīns ir atrodams tādos pārtikas produktos kā aknas, olu dzeltenumi, piens un daži augļi un dārzeņi, piemēram, burkāni un spināti.

A vitamīna deficīts var izraisīt redzes problēmas un novājinātu imūnsistēmu. Dažādi uzņēmumi A vitamīnu izmanto arī noteiktos ādas kopšanas.

B vitamīns

B vitamīns

B vitamīns ir ūdenī šķīstošu vitamīnu grupu, kam ir svarīga loma metabolismā un vispārējā veselībā. B vitamīnu kompleksā ietilpst B1, B2 , B3 , B5 , B6 , B7, B9 un B12 vitamīni . Katram no šiem vitamīniem ir specifiskas funkcijas, taču tie darbojas arī kopā, lai atbalstītu dažādus ķermeņa procesus, piemēram,

 • B1 vitamīns, kas pazīstams arī kā tiamīns, ir B komplekss vitamīns, kam ir izšķiroša loma metabolismā un nervu sistēmas darbībā ;
 • B2 Vitamīns, kas pazīstams arī kā riboflavīns, ir B komplekss vitamīns, kas piedalās vielmaiņā un veselīgas ādas, matu un nagu uzturēšanā ;
 • B3 vitamīns, kas pazīstams arī kā niacīns, ir būtiska uzturviela, kas palīdz organismam pārvērst pārtiku enerģijā. Tas ir svarīgs arī veselīgas ādas, nervu un gremošanas uzturēšanai ;
 • B5 vitamīns, kas pazīstams arī kā pantotēnskābe, ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kas ir svarīgs metabolismam. Tam ir izšķiroša loma enerģijas ražošanā, palīdzot organismam pārvērst pārtiku glikozē ;
 • B6 vitamīns, kas pazīstams arī kā piridoksīns, ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kam ir svarīga loma daudzās ķermeņa funkcijās. Tas ietver aminoskābju metabolismu, sarkano asins šūnu veidošanos ;
 • B7 vitamīns, kas pazīstams arī kā biotīns, ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kas ir būtisks ogļhidrātu, tauku un aminoskābju metabolismam. Tam ir galvenā loma veselīgas ādas un matu uzturēšanā un taukskābju veidošanā.
 • B9 vitamīns, kas pazīstams arī kā folāts vai folijskābe, ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kam ir svarīga loma daudzās ķermeņa funkcijās. Tas ir būtiski DNS sintēzei un nervu sistēmas pareizai darbībai;
 • B12 vitamīns, kas pazīstams arī kā kobalamīns, ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kas ir būtisks nervu sistēmas pareizai darbībai.

Daudzi pārtikas produkti ir labi B vitamīnu avoti, tostarp gaļa, lapu zaļie dārzeņi, augļi, rieksti un veseli graudi.

Vitamīns C

Vitamīns C

Kopā eksistē 13 vitamīni, bet C vitamīns ir pirmais pie kā ķeramies, kad jūtamies novājināti. C vitamīns ir askorbīnskābe. Ūdenī šķīstošs vitamīns, kas ir būtisks mūsu veselībai. Tam ir svarīga loma audu augšanā un atjaunošanā visās ķermeņa daļās.

C vitamīnu var atrast dažādos augļos un dārzeņos, piemēram, apelsīnos, laimos, ogās, melonēs un tropu augļos, kā arī paprikā, spinātos un brokoļos.

Vitamīns D

Vitamīns D

D vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas ir būtisks cilvēka veselībai. Tam ir izšķiroša loma vielmaiņas regulēšanā, kas ir svarīga veselīgu kaulu un zobu uzturēšanai.D vitamīns atbalsta arī imūnsistēmu. Mūsu ķermenis ražo D vitamīnu, kad mēs pakļaujam ādu saules stariem. Tāpēc mēs D vitamīns tiek saukts par “saules vitamīnu”.

D vitamīna pārtikas avoti ir treknas zivis, piemēram, lasis, skumbrija un tuncis, kā arī olu dzeltenumi un liellopu aknas.

Vitamīns E

Vitamīns E

E vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas organismā darbojas kā antioksidants, aizsargājot šūnas. Tas ir svarīgs arī veselīgas ādas un acu uzturēšanai un imūnsistēmas atbalstam.

Tas ir sastopams daudzos pārtikas produktos, tostarp augu eļļās, riekstos, sēklās un lapu zaļajos dārzeņos. Daži stiprināti pārtikas produkti ietver arī E vitamīnu, piemēram, brokastu pārslas un margarīnu.

Vitamīns K

Vitamīns K

K vitamīns ir taukos šķīstošo vitamīnu grupa, kas cilvēka organismam nepieciešama noteiktu olbaltumvielu sintēzei. Tas arī atbalsta kaulu veselību, palīdzot organismam transportēt kalciju uz kauliem.

Mēs iesakām iegūt K vitamīnu iegūt no dabīgiem avotiem, piemēram, lapu zaļumiem, brokoļiem un Briseles kāpostiem, nevis piedevām.

Vitamīni pārtikā

Vitamīni pārtikā

Visa šī informācija var likt galvai griezties galvu. Tāpēc, lai izvairītos no tā, ka Harvard Health Publishing ir apkopojis informāciju par vitamīniem rakstā Labākie vitamīnu un minerālvielu pārtikas produkti. Tur jūs varēsiet atrast tos pārtikas produktus, kuri ir visvairāk piesātināti ar jums vajadzīgo vitamīnu.

Ceram, ka Jums patika šis raksts un ja interesējaties par veselību, tad iesakām izlasīt Cilvēkam nepieciešamais ēdiens vienai dienai.