Kā nolasīt QR kodu?

Photo of author
Written By Jeffrey Cole

Kā digitālo mediju patērētājs, tu noteikti esi redzējis QR kodus arī savā ikdienā. Nu jau tie ir gandrīz visur, sākot ar mājaslapām līdz pat pieturu reklāmām. QR kodi izskatās pēc svītrkodiem, ko ierasts redzēt veikalos uz precēm, taču vertikālās svītras aizvieto kvadrātaini raksti. 

Jo vairāk QR kodi tiek izmantoti, jo vairāk atpazīstami tie ir. Nu jau gandrīz katrs viedtālrunis tiek veidots ar automātisku QR kodu lasītāju.

QR koda nosaukums tulkojumā no angļu valodas nozīmē Ātra Atbilde (Quick Response). Izskaidrojums tam ir pavisam vienkāršs. QR kodi var saturēt lielu datu apjomu. Lai arī cik daudz vai maz informācijas būtu ietverts vienā QR kodā – kad tas tiek noskenēts, jebkurš lietotājs pāris mirkļos tiek aizvests uz informācijas avotu. Ļoti ātri un vienkārši.

Raksta turpinājumā apkopotas sekojošas sadaļas:

  • Kā QR kodi darbojas;
  • QR kodu veidi;
  • Kā pareizi nolasīt QR kodu.

Kā QR kodi darbojas

QR kods

Uz QR koda esošie, vizuāli redzamie kvadrātainie raksti pārstāv bināros kodus, kuros tiek ieprogrammēti nepieciešamie dati. 

QR kodu lasītājs spēj identificēt standarta QR kodu, balstoties uz trīs lielākajiem kvadrātiem, kas parasti ir QR koda malās. Tik līdz lasītājs uztver šos trīs kvadrātus, tas automātiski saprot, ka viss pārējais raksts ap šiem kvadrātiem ir pats QR kods.

Pēc tam QR lasītājs rūpīgi analizē QR kodu, sadalot katru mazāko raksta daļiņu. Atsevišķi tiek analizēti režģa kvadrāti un katram no tiem tiek piešķirta vērtība, pamatojoties uz to, vai kvadrāts ir melns vai balts. Pēc tam režģa kvadrāti tiek grupēti kopā, lai izveidotu vēl lielākus QR modeļus. Process noteikti nav vienkāršs, taču tas ir apbrīnojami, cik labi tas darbojas.

QR kodu veidi

QR kodus iespējams izveidot dažādās formās un stilos, tomēr ir pieci galvenie veidi, kas visbiežāk tiek izmantoti. Vērts piebilst, ka visu veidu QR kodu funkcija ir viena un tā pati – tie gluži vienkārši vizuāli izskatās atšķirīgi.

QR kods

Visbiežāk tiek izmantots oriģinālais QR kodu veids, ko deviņdesmitajos gados radīja Denzo Veivs (Denso Wave). Tas ir viegli identificējams tā 3 lielo, galveno kvadrātu dēļ apakšējā kreisajā, augšējā kreisajā un augšējā labajā stūrī. 

Aztec kods

An Aztec code linking to kaspersky.com

Lai arī šis kods izskatās līdzīgs oriģinālajam QR kodam, Aztec kods, Velša Alina (Welch Allyn) radītais kods satur tikai vienu galveno lasītāja objektu – pašā koda vidū.

Maxi kods

A Maxicode linking to kaspersky.com

Šis QR koda veids visbiežāk tiek izmantots Amerikas pasta servisam. Tas ir līdzīgs Aztec kodam, jo galvenā nolasāmā figūra ir koda vidū. Taču kvadrātu raksta vietā tas informāciju paslēpj medus šūnām līzīgā rakstā.

PDF417 kods

A PDF417 linking to kaspersky.com

1991.gadā Ynjiun Wang izveidoja šādu QR kodu. Tas izskatās pēc QR koda un svītrkoda apvienojuma un to ir ļoti viegli atpazīt starp citiem QR kodiem tā garenās formas dēļ.

Sema kods

A Semacode linking to kaspersky.com

Semacode programmas uzņēmuma veidotais QR kods izskatās līdzīgs oriģinālajam QR kodam, taču tam nav galveno 3 kvadrātu rādītāju.

Kā pareizi nolasīt QR kodu

qr kodi

Vairums mūsdienu telefoniem iekšā jau ir iebuvēts QR kodu automātiskais lasītājs. Daži jaunākie telefoni, kā, piemēram, Google Pixel telefonā un iPhone telefonos QR kodu lasītājs ir iebūvēts iekšā kamerā.

Pat vairākās planšetēs, kā Apple iPad, ir kamerā iebūvēts QR kodu lasītājs. Senākās ierīcēs, kurās QR kodu lasītāji nav automātiski pieejama funkcija, nepieciešams lejulielādēt aplikāciju, kas palīdz to izdarīt. Dodies uz savam telefonam atbilstošo Apple App Store vai Google Play veikaliem un atrodi QR lasītāju.

QR koda nolasīšana ir ļoti vienkārša:

  • Atver telefonā kameru vai QR lasītāja aplikāciju.
  • Uzved to uz QR koda – no jebkura leņķa uzvestai kamerai vai aplikācijai uz QR koda vajadzētu uzreiz aizvest uz attiecīgo informāciju.
  • Informācija uzreiz parādīsies uz ekrāna pāris sekunžu laikā – piemēram, ja QR kods satur kontakta detaļas, tās uzreiz tiks attēlotas tavā ekrānā. 

Lai izdodas iemācīties pareizi nolasīt nepieciešamos QR kodus!

Ja vēlies izlasīt vēl kādu rakstu, iesakām uzzināt vairāk par drošu iepirkšanos internetā rakstā Ieteikumi iepērkoties internetā.

Leave a Comment