Ieteikumi, kā izvairīties no koronavīrusa

Photo of author
Written By Lauris Krams

Latvijā, laika posmā sākot no 13.03.2020., ir izsludināts ārkārtas stāvokli. Šajā laikā, saistībā ar koronavīrusa izplatību, aktuāli ir iespējamie piesardzības pasākumi. Ir svarīgi atcerēties, ka šis vīruss ir ļoti lipīgs, tāpēc, izvairoties no vīrusa, pasargāsim gan sevi, gan savus līdzcilvēkus.

Šajā rakstā esam apkopojuši visu, kas ir jāzina, lai veiksmīgi izvairītos no koronavīrusa un pasargātu gan sevi, gan arī cilvēkus sev apkārt. Vairums no ieteikumiem atbilst Latvijas Ministru kabineta, jeb precīzāk, Veselības ministrijas ieteikumiem, bet daļa smeļoties idejas no citu koronavīrusa skarto valstu ieteikumiem.

Vairāk par to, kā izvairīties no COVID-19, lasi rakstā Kā izvairīties no koronavīrusa.

Kā ierobežot COVID-19 izplatību

Svarīgākais, ko šobrīd varam darīt, ir censties pēs iespējas vairāk samazināt ātrumu, kādā koronavīruss izplatās sabiedrībā. Iespējams, ka lielākā daļa ar to kādreiz arī saslims, taču mērķis ir to nepieļaut.

Veids, kā to mēģināt panākt, ir paliekot mājās un pēc iespējas mazāk apmeklējot publiskas vietas – veikalus, publiskos transportus utt. 

Divi galvenie veidi, kā pasargāt sevi no vīrusa, ir sekojoši.

Palikt mājās

Koronavīruss ir lipīgs un izplatās no cilvēka uz cilvēku ar gaisa pilienu palīdzību. Visbiežāk tas notiek, kad inficētā persona šķauda vai klepo.

Samazinot saskarsmi ar cilvēkiem, preventīvi tiek samazināta iespēja būt tuvumā kādam inficētam cilvēkam. Līdz ar to, tiek izslēgta iespēja inficēties. Speciālisti saka, ka pastāv ļoti mazs risks inficēties ar koronavīrusu bez tiešas saskarsmes ar inficēto cilvēku, piemēram, saņemot pasta sūtījumu no Ķīnas.

Stiprināt imūnsistēmu

Pat ja pilnībā nav iespējams izvairīties no saskarsmes ar citiem cilvēkiem, ir dažādas iespējas, kā samazināt risku inficēties. Tās galvenokārt ir saistītas ar regulāras un rūpīgas personīgās higēnas ievērošanu attiecībā uz roku mazgāšanu. Koronavīruss būtībā nav ļoti bīstams, ja esat pie labas veselības ar labu imunitāti. Cilvēki ar to saslimst līdzīgi kā ar citām vīrusu slimībām. Vīrusa izraisītas slimības laicīgi ārstējot problēmām nevajadzētu rasties.

Praktiski ieteikumi cīņā pret koronavīrusu

Pirmais un vissvarīgākais ieteikums, ko pat atsevišķi šajā sadaļā neizcelsim, ir ierobežot ceļošanu, kas būtībā ir visas ārkārtas situācijas izsludināšanas pamatā. 

Ceļot šobrīd ne tikai neiesaka, bet kopš 17. marta būs pratiski aizliegta, jo ir apturēta visa starptautiskā pasažieru satiksme. Ar auto būs iespējams doties uz citām valstīm, ja tās nav slēgušas savas robežas. Labvēlīgāki ceļošanas apstākļi būs tiem cilvēkiem, kas atgriežas mājās. Bet arī tiem būs jāsastopas ar dažādiem kontroles pārbaudījumiem.

Praktiski ieteikumi, ko ievērojot savā ikdienā, jūs būtiski samazināsiet iespēju saslimt ar koronavīrusu:

  • Mazgāt rokas un nesarokoties – lai rokās pārnēsātu pēc iespējas mazāk šīs lietas, tajā skaitā koronavīrusu, tās nepieciešams mazgāt ar ziepēm vismaz 30 sekundes.
  • Norēķināties ar karti – samazinot baktēriju apmaiņu, jo skaidra nauda ir viena no netīrākajām lietām.
  • Neaiztikt ar rokām seju – dienas laikā cilvēks aiztiek savu seju aptuveni 2000 reizes.
  • Izvairīties no braukšanas sabiedriskajā transportā – tajos ieturēt optimālo distanci ir grūti.
  • Iepirkties retāk un ne pīķa stundās – ja tas neizdodas, tad noteikti ievērot 2m distanci.
  • Izmantot e-pakalpojumus un iepirkties internetā – tādā veidā iespējams sagādāt ne vien pirmās nepieciešamības preces, bet arī drošu dāvanu saviem mīļajiem svētkos. 
  • Sazvanies ar vecākiem un draugiem – šajā laikā īpaši svarīgi ir atbalstīt vienam otru.
  • Dzert ūdeni – tas uzlabo cilvēka veselību un imunitāti. 
  • Ievērot veselīgu uzturu – uzturot sevi veselīgā stāvoklī, uzņemot daudz augļus un dārzeņus.
  • Pavadīt vairāk laiku svaigā gaisā – pastaigas gar jūru, mežā, braucieni ar riteņiem utt.

Leave a Comment