Kā ietaupīt un būt dabai draudzīgam savās mājās

Photo of author
Written By Lauris Krams

Mums visapkārt ir neizsakāmi skaista daba. Lai tas tā arī paliktu un zemi nepārņemtu vides piesārņojums vien, savs dzīvesveids ir jāmēģina pielāgot dabai draudzīgākiem risinājumiem. Protams, visiem uzreiz nāk prātā atkritumu šķirošana un ilgtspējīgāku risinājumu meklēšana, tomēr rodas jautājums – ko tad vēl es varu darīt?

Kā izrādās – diezgan daudz ko! Dabai draudzīgāks dzīvesveids sākas jau katra paša mājās. Mēģinot atrast dabai draudzīgākus risinājumus, nāk klāt arī bonuss – naudas ietaupīšana. Patērējot mazāk līdzekļus un piedomājot par efektīvu resursu izmantošanu ikdienā, izdodas ietaupīt diezgan palielu summu. 

Par to gan varēsi pārliecināties pats. Šajā rakstā iepazīsties ar galvenajiem veidiem, kā ikdienusavās mājās padarīt zaļāku un vienlaikus ietaupīt līdzekļus.

Dabai un maciņam draudzīgi risinājumi mājās

Savās mājās pavadām daudz laika – mazgājoties, tīrot māju, gatavojot… Visas šīs ikdienas aktivitātes mēdz patērēt daudz resursu, ieskaitot ūdeni, siltumu, elektrību utt. Nedaudz par to piedomājot, iespējams ievērojami samazināt tēriņus – gan resursu, gan finansiālos.

Samazini patērētā ūdens daudzumu dušas laikā

Karsta duša aukstā ziemas vakarā vai vēsāka duša karstā vasaras rītā ir viens no lielākajiem tā brīža priekiem. Tomēr bieži vien mēs neiedomājamies par to, cik daudz ūdens tiek patērēts vienas dušas laikā. Minūtes (!) laikā tiek patērēti aptuveni 10 litri ūdens. 

Lai samazinātu šo ūdens daudzumu, protams, iespējams vienkārši piedomāt par laiku, ko pavadām mazgājoties. Ne velti saka, ka dušas laikā bieži vien rodas labākās idejas un tiek pieņemti lielākie dzīves lēmumi – jo esam pieraduši dušā pavadīt ilgu laiku. Viens veids, kā ietaupīt ūdens resursus, ir samazināt dušā pavadīto laiku. 

Otrs veids ir iegādāties dušas uzgali, kas piedāvā iespēju regulēt gan ūdens spiedienu, gan arī ūdens patēriņu. Šis variants atvieglos pielāgošanos taupīgākam un dabai draudzīgākam dzīvesveidam. Šo pašu variantu var pielietot arī virtuves krānam – atrodot piemērotu krāna uzgali, kas samazinās ūdens patēriņu. 

Apsver iespēju atbrīvoties no veļas žāvētāja

Elektriskie veļas žāvētāji ir luksusa prece, kas patiesībā nav nemaz nepieciešama. Veļas žāvētājs patērē ļoti lielu enerģijas daudzumu, kas varētu tikt ietaupīts. Kamēr mājās ir silti radiatori, ziemas laikā veļu var žāvēt uz tiem. Protams, tas aizņems ilgāku laiku, taču ļaus saudzēt dabu un ietaupīt. Apģērbu iespējams izžāvēt arī istabas temperatūrā, sakarinot tos uz veļas žāvētāja statīva. Tas ir labākais risinājums.

Mazgā veļu apdomīgi

Mazgājot veļu, bieži vien mēdzam veļasmašīnu piepildīt tikai līdz pusei, jo pēkšņi ir nepieciešams tieši tas džemperis vai svārki rītdienas pasākumam. Daudz apdomīgāka resursu izmantošana iekļauj nelielu plānošanu. Sagaidi, kamēr veļasmašīnu iespējams piepildīt pilnu un tikai tad mazgā veļu. Jau iepriekš izplāno savus apģērbus un pārliecinies par to, ka steigā nevajadzēs izmantot vairāk resursus, nekā nepieciešams.

Tad, kad izmanto veļasmašīnu, izvēlies apģērbu mazgāt ar aukstu ūdeni. Tas būs tik pat tīrs un izskalots, kā ar karstu ūdeni. Tomēr aukstais ūens prasa daudz mazāk resursu un elektrības patēriņu, nekā karstais ūdens. 

Spuldzītes aizvieto ar LED laimpām

Izvēloties LED lampas, ilgtermiņā  iespējams ietaupīt vairākus simtus un pat tūkstošus eiro. Tās ievērojami samazina elektrības patēriņu, turklāt, atkarība no lampu veida, var kalpot līdz pat 10 gadiem. Ieteicamais veids ir pāriet uz LED lampām lēnām – sagaidot atlaides, nevis nomainot visu uzreiz, atstājot ievērojamu robu budžetā. 

Regulāri atkausē ledusskapi  

Regulāra ledusskapja atkausēšana pasargā dzesētāju no biezas ledus kārtas, ļaujot tam darboties efektīvāk. Atkausēšana nepieciešama, kad ledus kārta ir aptuveni 3 – 5 milimetrus bieza. Tas parūpēsies par to, ka ledusskapis darbojas efektīvi un nepatērē vairāk enerģijas resursu, nekā nepieciešams.

Izveido pats savus tīrīšanas līdzekļus

Vairums veikalos nopērkamie tīrīšanas līdzekļi ir ķīmiski un kaitīgi veselībai – tīrot virsmas, obligāti ir jāvelk cimdi un jābūt piesardzīgam, lai neieelpotu ķimikālijas.

Lai no ta izvairītos, iespējams pašam mājās izeidot savus tīrīšanas līdzekļus, kas būs gan dabai, gan maciņam draudzīgāks risinājums. Dabīgās skābes, piemēram, citrons un etiķis, ir lieliskas tīrīšanas līzekļu sastāvdaļas. Internetā ir daudz pamācības, kā atri un vienkārši pašam pagatavot tīrīšanai nepeiciešamos līdzekļus.

Izmanto lupatiņas papīra dvieļu vietā

Lielisks veids, kā piešķirt vecajiem apģērba gabaliem jaunu dzīvību, ir izmantot tos papīra dvieļu vietā. Papīra dvieļiem ir vienreizējs pielietojums un no šādām precēm ieteicams izvairīties. Ja iespējams šādu preci aizvietot ar kaut ko, kas kalpos ilgāku laiku, tas noteikti ir piemērotākais variants.

No apģērbiem vai vecākiem dvieļiem izgrieztas lupatiņas efektīvi palīdzēs uzkopšanas darbos tik pat labi, kā papīra dvieļi. Kad lupatiņas ir netīras, tās vienkārši iemet veļasmašīnā ar pārējiem apģērbiem.

Taupi elektrību, kad tas iespējams

Šajā gadījumā netiek domāts nekas ekstrēms – noteikti nav nepieciešams slēgt ārā visas gaismas un tupēt sveču gaismā. Ir vienkārši ikdienas risinājumi, kas paliks nepamanīti, taču ievērojami ietaupīs resursus. Beidzot darbu ar priekšmetiem, kas patērē elektrību (TV, dators, fēns u.c. elektropriekšmeti), atslēdz tos pavisam no elektrības. 

Pat tad, kad šie priekšmeti ir izslēgti, tie joprojām turpina patērēt elektrību. Ja tie ir pieslēgti pie pagarinātāja, tad pavisam vienkārši iespējams nospiest izslēgšanas pogu, kas pārtrauc elektrības piekļuvi.

Kad tavs telefons ir uzlādējies, izņem lādētāju no kontakta. 

Ieguldi līdzekļus vairākkārt uzlādējamās baterijās

Laika gaitā nomaini parastās baterijas pret vairākkārt uzlādējamajām baterijām savām pultīm, dūmu detektoram un citiem gadžetiem. Parastās baterijas nokalpo savu laiku un visbiežāk vairs netiek pārstrādātas. Turklāt uzlādējamās baterijas ilgtermiņā būs daudz izdevīgāks risinājums.

Izmanto printera papīru no abām pusēm

Protams, printējot svarīgus dokumentus vai skolas projektus, šī opcija nestrādās. Tomēr izprintējot sev mācību materiālus vai citiem nolūkiem personīgajai lietošanai – izmanto abas papīra puses. Tāda veidā ietaupot papīru un izmantojot to no jauna.

Samazini junk mail savā e-pastā

Gada laikā nosūtītais junk mail apjoms patērē enerģijas daudzumu, kas pielīdzināms vairāk kā 2.8 miljoni mašīnu tukšgaitā visu dienu, katru dienu. Bezjēdzīgi patērēta enerģija. Gada laikā tiek patērēti vairāk kā 100 miljoni koku, lai piegādātu šos reklāmas epastus. Tas ir milzīgs enerģijas daudzums, kas tiek patērēts absolūti nevajadzīgi.

Ir vairākas aplikācijas, kas palīdz atbrīvoties no junk mail funkcijas. Tas ne vien palīdzēs ietaupīt enerģiju, bet arī atbrīvos tevi no kārdinājuma iegādāties kādu no reklamētajām precēm, kas tev, droši vien, nav nepieciešama.

Leave a Comment