Noderīgākie Windows klaviatūras īsceļi

Photo of author
Written By Elvijs

Kopš es iemācījos šīs maģiskās klaviatūras kombinācijas, mana efektivitāte un darba ātrums ir kļuvuši būtiski lielāki. Katru reizi, kad tev no klaviatūras ir jānoņem roka, lai ar peles kursoru kaut ko izdarītu, tiek patērētas vairākas sekundes. Tas izklausās maz, bet ilgākā laika posmā sekundes kļūst par minūtēm, un minūtes kļūst par neuzrakstītām lappusēm vai nenosūtītiem e-pastiem.

Tāpēc šajā rakstā padalīšos ar saviem visbiežāk izmantotajiem klaviatūras īsceļiem. Šajā rakstā ir aprakstīti Microsoft sistēmas īsceļi, un, neskaitot dažus izņēmumus, tie darbojas Windows 7 un jaunākās versijās.

Satura rādītājs

Klaviatūras kombinācijas logu pārvaldībai

Ja esi pieradis strādāt ar vairākiem vienlaicīgi atvērtiem logiem, iesakām izmantot šos tastatūras īsceļus. Tie ļaus ātrāk pārslēgties starp atvērtajām programmām, tādējādi ietaupot laiku!

Atver darbvirsmu ar Windows+D

Viens no maniem visbiežāk lietotajiem tastatūras īsceļiem ir Windows + D. Nospiežot šo kombināciju, visi atvērtie logi tiks paslēpti, un tu varēsi ieraudzīt savu darba virsmu. Savukārt, nospiežot šo kombināciju vēlreiz, visi logi atkal parādīsies tur, kur tie bija.

Maini logu izmēru ar Windows + virzienpogām

Tāpat man ļoti patīk lietot Windows + virzienpogas, lai ātri mainītu logu izmērus. Ja vēlies nolaist jeb minimizēt aktīvo logu, vienkārši nospiedWindows un apakšējo virzienpogu. Nospiežot Windows pogu un augšējo virzienpogu, logs “maksimizēsies” jeb palielināsies visa ekrāna izmērā. Savukārt, nospiežot Windows un attiecīgi labo vai kreiso virzienpogu, logs aizņems precīzi pusi ekrāna – lieliski, ja gribi salikt divus Word dokumentus vai pārlūka lapas blakus.

Ātri pārslēdzies starp atvērtajiem logiem ar Alt+Tab

Nospiežot Alt+Tab, parādīsies saraksts ar visiem atvērtajiem logiem. Turi Alt pogu, bet spied Tab pogu, līdz esi nonācis līdz logam, kas tev nepieciešams – tad atlaid abas pogas, lai uz to pārslēgtos. Ja gribi šajā sarakstā iet atpakaļ, vienkārši turi arī Shift pogu. Savukārt, nospiežot Alt+F4, logu vari pilnībā aizvērt.

Alt+tab taustiņu kombinācija ātrai logu pārslēgšanai

Atver programmas ar Windows + 1, 2, 3…

Kā pēdējo logu pārvaldības īsceļu pieminēšu ērtu veidu, kā ātri atvērt programmas. Windows 7 versijā parādījās jaunā stila uzdevumu josla jeb Superbar, uz kuras var piespraust visbiežāk lietoto programmu ikonas. Piespraustās programmas ikona vienmēr rādīsies uz sākumjoslas tajā pašā pozīcijā.

Vai tu zināji, ka, nospiežot Windows + 1, 2, 3…., vari uzreiz atvērt programmas? Vienkārši nospied Windows pogu un attiecīgo ciparu, kādā secībā konkrētās programmas ikona parādās uz uzdevumjoslas. Tādā veidā ātri var atvērt pirmās desmit programmas uz uzdevumjoslas. Ja programma jau ir atvērta, tad šī kombinācija to pacels priekšplānā, vai tieši pretēji – minimizēs.

Windows 10 rīkjosla

Klaviatūras kombinācijas teksta rediģēšanai

Daudzi jau zina un ikdienā lieto īsinājumtaustiņus teksta kopēšanai, ielīmēšanai un izgriešanai. Ctrl+C kopēs tekstu vai attēlu, un Ctrl+V to ļaus iespraust dokumentā vai teksta laukā. Ja kopēšanas vietā vēlies saturu izgriezt, nospied Ctrl+X un no oriģinālās vietas tas tiks izdzēsts.

Kopē vairākus tekstus vienlaicīgi ar Windows + V

Windows 10 versijā tika ieviests šīs funkcijas uzlabojums – Clipboard History. Ja esi šo funkciju aktivizējis, nospied Windows + V, lai redzētu visus nokopētos attēlus vai tekstu. Tāpat sistēmas iestatījumos vari ieslēgt stapliktuves (clipboard) sinhronizāciju starp visām tavām Windows 10 ierīcēm – galddatoru, klēpjdatoru, planšeti utt.

Clipboard History funkcija Windows 10 ļauj ērti kopēt vairākus tekstus un attēlus

Undo un Redo ar Ctrl+Z un Ctrl+Y

Kuram gan nav gadījies nejauši izdzēst svarīgu rindkopu dokumentā? Ja vēlies atsaukt (undo) pēdējo darbību Microsoft Word, pārlūkprogrammā, attēlu redaktorā vai citās programmās, nospied Ctrl+Z. Savukārt ar redo ir nedaudz sarežģītāk. Dažādās programmās šī funkcija tiek aktivizēta citādi – pārlūkos un Adobe Photoshop tas ir Ctrl+Shift+Z, Microsoft Office – Ctrl+Y, bet citās programmās šis īsceļs var būt vēl citādāks.

Iezīmē tekstu ar Shift + virzienpogām

Visbeidzot, pieminēšu nelielu noslēpumu, kas man ļauj rakstīt un rediģēt tekstu daudz ātrāk. Ja vēlies iezīmēt tekstu, nenoņemot rokas no tastatūras, nospied Shift+virzienpogas attiecīgajā virzienā. Savukārt, ja vēlies iezīmēt veselu vārdu, nospied Ctrl+Shift+virzienpogas. Tāpat, ja vēlies izdzēst veselu vārdu, nevis tikai vienu simbolu, nospied Ctrl+Backspace.

Klaviatūras kombinācijas datora pārvaldībai

Šie tastatūras īsceļi ļaus ātri atvērt svarīgas datora funkcijas. Lai gan lielākā daļa tos nelieto tik bieži kā, piemēram, teksta rediģēšanas vai logu pārvaldības īsinājumtaustiņus, tik un tā tos ir vērts iegaumēt.

Atver ātrās pieejas izvēlni ar Windows+E

Viens no visvecākajiem Windows klaviatūras īsceļiem ir Windows+E. Vecajos, labajos laikos ši kombinācija atvēra My Computer logu, bet mūsdienās tā ļauj atvērt ātrās pieejas izvēlni, kurā ir redzamas visbiežāk izmantotās mapes un nesen atvērtie faili.

Atver Task Manager ar Ctrl+Shift+Esc

Tāpat daudziem pazīstama ir arī slavenā Ctrl+Alt+Delete kombinācija, kas atver izvēlni ar iespēju izslēgt datoru, nomainīt lietotāju vai atvērt uzdevumu pārvaldnieku jeb Task Manager. Vai tu zināji, ka uzdevumu pārvaldnieku vari atvērt arī ar Ctrl+Shift+Esc pogām?

Ātri nobloķē datora ekrānu ar Windows+L

Ja no datora tev ir jāaiziet uz piecām minūtēm, lai, piemēram, uzpildītu kafiju, noderīgs ir Windows+L īsceļš. Šādā veidā vari ātri nobloķēt datoru, un tas prasīs ievadīt paroli (ja tu tādu esi uzlicis).

Taisi ekrānšāviņus kā eksperts

Ekrānšāviņi jeb screenshot kļūst arvien populārāki. Tie ļauj uzņemt bildi ar ekrānā redzamo saturu, kuru pēc tam vari nosūtīt WhatsApp, e-pastā un citur, vai arī iespraust kādā dokumentā.

Windows datoriem jau kopš senseniem laikiem ir īpaša poga – PrintScreen – kas uzņem pilnekrāna ekrānšāviņu un saglabā to starpliktuvē. To var ar iepriekš aprakstīto Ctrl+V ielīmēt tur, kur nepieciešams. Savukārt, nospiežot Alt+PrintScreen, tiks uzņemts tikai aktīvā loga ekrānšāviņš.

Uztaisi ekrānšāviņu konkrētā vietā ar Windows+Shift+S

Vēl viens veids, kā ātri un ērti uzņemt ekrānšāviņus, tika ieviests ar Windows 10. Nospiežot Windows+Shift+S, parādīsies arī iespēja iezīmēt konkrētu ekrāna laukumu. Šī funkcija, kuru sauc par Snip & Sketch, ir ļoti ērts ekrānšāviņu rīks, jo tādējādi vari uzņemt tieši to ekrāna daļu, kuru vēlies nosūtīt un parādīt citiem. Pēc ekrānšāviņa uzņemšanas tas piedāvā arī veikt atzīmes ar otu vai marķieri.

Taisi ekrānšāviņus kā eksperts, izmantojot Windows Snip & Sketch

Nobeigumā

Šie ir vienkārši un intuitīvi klaviatūras īsceļi, kas ļaus veikt dažādas darbības, nenoņemot abas rokas no klaviatūras. Šis ir tikai sākums – daudzām programmām, papildu tam, ir arī savas kombinācijas, lai ļautu veikt specifiskas darbības. Piemēram, interneta pārlūkiem ir dažādi īsceļi, kas ļauj atvērt vai aizvērt jaunas cilnes, saglabāt grāmatzīmes vai iezīmēt adreses joslu. Tāpat Microsoft Office, Adobe Photoshop, Davinci Resolve un citām lietotnēm ir pašiem savas Bībeles ar svētajām kombinācijām.

Tāpec aicinām meklēt informāciju par savām visbiežāk lietotajām programmām, lai padarītu to lietošanu vēl ātrāku un produktīvāku! Mēs ceram, ka Tev šis raksts noderēja un Tu uzzināji kaut ko jaunu!

Komentēt