Ko darīt Latgalē

Photo of author
Written By Lauris Krams

Latgales reģionā ietilpst 7 novadi – Augšdaugavas novads, Balvu novads, Krāslavas novads, Ludzas novads, Līvānu novads, Preiļu novads, Rēzeknes novadi un divas valstspilsētas: Daugavpils un Rēzekne.

Latgale no citiem Latvijas reģioniem atšķirās ar lielu dabas un klimatisko daudzveidību. Ne velti Latgali dēvē par Zilo ezeru zemi. Ezeri šajā pusē ir ik uz soļa. 

Tomēr tas, kas padara šo reģionu tik īpašu, ir ļoti bagātīgā kultūra, ko veidojušas daudzās etniskās grupas. Šeit ģimenes un vietējie uzņēmēji vienmēr sagaida tūristus ar atplestām rokām. 

Latgale ir arī bagātīga ar ļoti labi saglabājušajām pilīm un muižām, kas ir tūristu iemīļātākās apskates vietas. Latgales piļu un muižu parki ir vieni no Latvijā lielākajiem.

Tādēļ apkopojām informāciju ko darīt Latgalē, ko apskatīt katrā no šīm pilsētām, un, kur šajā Latvijas pusē gardi nobaudīt maltīti. 

Raksta saturs:

Daugavpils

Daugavpils

Daugavpils ir Latvijas otrā lielākā pilsēta. Šī pilsēta vairākkārt ir mainījusi savu nosaukumu. 13. gadsimtā to sauca par Dinaburgu, 17. gadsimtā par Borisogļebsku, 19. gadsimtā Dvinska un no 1920. gada tā ieguva nosaukumu Daugavpils.

Daugavpils ir tā pilsēta, kurā novērota izteikta mājas sajūta. Tajā mājo daudzās valodas, ūdeņi un kultūras.

Vecsalienas muižas pils

Vecsalienas muižas pils
(Foto: latgale.travel)

Vecsalienas muižas pils saukta arī par Červonkas pili. Tā ir īsta pasaku pils, kas celta ap 1870. gadu neogotikas stilā. Pils izvietota 19. gadsimtā veidotajā parka ieskāvumā. 

Izvedotajā 3 hektāru lielajā parkā mitinās vairāk kā 14 veidu eksotisko koku sugu. Galvenais ceļš no pils līdz krogum ir apstādīts ar pīlādžiem, kur tā malā ir saglabājies maģisks kariešu namiņš. 

Gadu desmitiem šajā pils muižā bijis kultūras nams un bibliotēka. Šodien ēkā atrodas Vecsalienas pagasta pārvalde un bibliotēka.

Šī gleznainā pils un tās dārzs ir ideāla atpūtas vieta pārim. Nevar iedomāties romantiskāku vietu pastaigai. 

Daugavpils zoodārzs

Daugavpils zoodārzs

Latgales zoodārza dzīvo dažādi eksotiskie dzīvnieki. Ikviens šajā ekspozīcijā var aplūkot dzīvniekus, kā arī pieteikties ekskursijai. Šeit arī tiek organizēti konkursi un dažādas aktivitātes. 

Šī zoodārza darbinieki veic pētnieciskos darbus par dzīvieku dzīvi un cenšas saglabāt apdraudētas Latvijas dzīvnieku sugas.

Tās teritorijas pagalmā iespējams apskatīt lauku peļu viensētu un mājiņu kukaiņiem.

Šī būs lieliska vieta ģimenei ar bērniem, jo bērni var tuvāk iepazīties ar kesotiskajām dzīvnieku sugām, kā arī dārza teritorijā glaudīt mazos zoodārza iemītniekus.  

Retro automobīļu ekspozīcija “RetroGaraž-D”

Retro automobīļi
(Foto: m.travelnews.lv)

“RetroGaraž-D” ir retro automobiļu un padomju laika lietu kolekcija. Tās apmeklētāji var ekspozīcijā aplūkot tādus automašīnas modeļus kā 22 “Moskvich”, 1 “Volgu”, 2 “Žiguļus” un 1 “Mercedes”. Šī kolekcija pieder Aleksandram Kašerinam, kas ir kolekcionāra sen lolots sapnis.

Tiek uzskatīts, ka šī ir pati lielākā “Moskvich” kolekcija Baltijā.  

Retro automobiļu cienītāji ir gaidīti apskatīt šo unikālo kolekciju. Šī varētu būt lieliska dāvana vīram vai draugam.

Raiņa māja Berķenelē

Raiņa māja
(Foto: facebook.com/RainaMaja)

Berķeneles pusmuiža ir Valsts vēstures piemineklis. Pazīstams kā Jāņa Raiņa bērnības zeme.

Sākotnēji to īrejis Raiņa tēvs Krišjānis Pliekšāns. Deviņus gadus tā esot bijusi dzejnieka Raiņa dzīvesvieta. Tieši šeit pagājusi Raiņa bērnība un tika uzrakstīta primie dzejoļi. Šī vietas iespaidā atspoguļoti dzejoļu krājumi. 

Ap 1996.gada šī ēka uzsāka savu darbu kā kultūrvēsturiska Raiņa māja Berķenelē. Mērķis ir 
rakstnieka dzīves un daiļrades popularizēšana sabiedrībā, mākslas izstāžu un radošo nometņu organizēšana.

Šī būs fantastiska vieta ģimenei, kura vēlās iepazīties tuvāk ar Raiņa dzīvi un pavadīt dienu pie burvīgās Laucesas upītes krasta.

Restorāns “Gubernators

Restorāns “Gubernators”
(Foto: tripadvisor.com)

Gubernators ir mājīgs restorāns ar romantiskām pagrabstāva ķieģeļu sienām.

Restorāns arī piedāvā Iespēja apkalpot lielas grupas cilvēku, jo tajā izbūvētas 3 lielās zāles, un viena VIP zāle. 

Apmeklētāji rakstījuši, ka interjerā esot tik daudz interesantas senās piemiņas lietas, ka sajūtās kā muzejā. Tāpēc arī bērniem ir ļoti interesanti baudīt maltīti šajā senlaicīgajā restorānā. 

Restorāns “Dubrovin Bar and Grill”

Restorāns “Dubrovin Bar and Grill”
(Foto: facebook.com/dubrovinbarandgrill)

Latgalē restorāns “Dubrovin Bar and Grill” atrodas pašā pilsētas vēsturiskajā centrā un piedāvā brīnišķīgu skatu uz Dubrovina parku.  

Restorāns piedāvā Eiropas un itāļu virtuves ēdienus, veselīgas brokastis, ekstravagantus kokteiļus un vakariņas. Restorānā ir arī liels klāsts veģetāro ēdienu.

Pats restorāns ierīkots divstāvu ēkā, kur pieejamas divas atsevišķas zāles. Šeit arī atradīsiet modernu, atklātu terasi, kur baudīt vīnu draugu kompānijā. Šī terase ir lielākā vasaras terase Daugavpilī. 

Vairāk par šo pilsētu varēsi atrast rakstā “Ko darīt Daugavpilī.”

Krāslava

Krāslava
(Foto: www.facebook.com/kraslavaTIC)

Krāslava atrodas gleznainajā Daugavas senlejā, starp priežu un egļu mežiem. Tā ir viena no skaistākajām un apmeklētāju iecienītākajām Latgales pilsētām. Kur tūristus visvairāk piesaista vēstures un arhitektūras piminekļu objekti. 


Vispār, Krāslavu atpazīst pēc grāfa Plātera dzimtes, viņa galvenās rezidences- Krāslvas pils un varenajām ūdensdzirnavām.

Adamovas dabas takas

Adamovas dabas takas
(Foto: www.kraslavasvestis.lv) 

Sākoties pašam pilsētas sākumam no Daugavpils puses aizsākas Adamovas dabas taka.  Tā ir gandrīz divu kilometru gara. Šo taku izveidoja Daugavpils Universitātes studenti rektora Bruno Jansona vadībā.

Pārgājiena iespējams iepazīt dabas takas daudzveidību, ainavu un noslpēpumainās gravas. 

Šī būs vienreizēja iespēja visai ģimenei ielūkoties Kāslavas burvīgajā, neskartajā dabā. Adamovas dabas takas ir tūristu apmeklētākais objekts pilsētā, kas arī iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.

Krāslvas pils un muzejs

Krāslvas pils
(Foto: www.visitkraslava.com)

Grāfu Plāteru pils komplekss ar parku un pils sienu interjera aogleznojumi ir 18. gadsimta valsts nozīmes un laicīgās mākslas arhitektūras piemineklis. 

Līdzās pilij  uzbūvētas arī saimniecības ēkas, kas ir, pārvaldnieka un dārznieka mājas, stallis, ledus pagrabi un oranžērija. Turklāt, ap pili tika iekārtots 22 ha ainavu parks. 

Parkā arī atjaunota grota ar noslēpumaino “pazemes eju”, kur arī atrodas pils sargs lauva.

Lai gan grāfa Plātera pils ir apskatāma tikai no ārpuses, tūristi ir aicināti doties romantiskās atpūtas pastaigās pa izgaismotajām parka takām.

Apmeklētājiem iespējams pieteikties ekskursijām gida pavadībā, kā arī apmeklēt muzeju. Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs atrodas pils parkā vienā no 18. gadsimtā celtajām komplekas ēkām.

Muzejā atrodas ļoti bagātīgs krājums, kas satur apmēram 20000 vienību. To vidū ir arheoloģijas priekšmeti, etnogrāfisko priekšmetu kolekcija un vērtīgas 18.-19.gadsimta grāmatas.

Krāslavas pils restorāns

Šī būs īstā vieta, kur pazust garšu sajūtās, mūzikā un dejā. Tā raksta Krāslavas pils restorāns.

Nekur tālu nedodoties, pēc romantiskas pastaigas pils kompleksā, iespējams nobaudīt neaizmirstamas vakariņas. 

Restorāns atrodas pils bijušajos staļļos. Tas piedāvā baudīt maltīti autentiskā atmosfērā, malkojot mīļāko kokteili un garšojot pavāra klasiskās uzkodas.

Preiļi

Preiļi
(Foto: visitpreili.lv) 

Preiļi ir pilsēta Latgalē, kur satiekas visi četri vēji. Tā ir visai neliela pilsēta Latgales centrālajā daļā. 

Preiļiem ir bagātīga vēsture – 500 gadu garumā Preiļi piederējuši poļu aristokrātiem. 

No grāfiem Borhiem mantojumā palicis Preiļu muižas parks, kas skaitās otrs lielākais muižas parks Latvijā.

Dabas parks “Cīriša ezers”

Dabas parks “Cīriša ezers”
(Foto: dodies.lv) 

Šī dabas parka teritorijas lielāko daļu aizņem Cirīša un Ruskuļu ezers. Kopējā parka platība sasniedz 1260 hektārus.

Šī teritorija dibināta, lai aizsargātu Latgales augstienei raksturīgo ainavu ar tās dabas vērtībām un retajiem augiem, kas īpaši izceļās aizaugušajā Ruskuļu ezerā.  

Bez Ciriša un Ruskuļu ezera ir arī Upursala. Tā ir lielākā no Ciriša ezera salām. Uz šo salu var tikt noīrējot laivu. Uz Upersalas esošā taka tiek uzskatīta par vienu no interesantākajām un daudzveidīgākajām takām Latvijā. 

Apmeklētājus arī vienmēr iepriecina Upersalas takas sākumā uzstādītā vieta piknikam. 

Preiļu parks un Preiļu muižas komplekss

Preiļu parks un muiža
(Foto: www.pilis.lv)

Preiļu muižas komplekss ar skaisto parku ir Preiļu vēstures mantojuma lielākais lepnums. Līdz mūsdienām saglabājušos dārza veidolu Preiļu parks ir ieguvis 19.gadsimtā un arī šodien tas skaitās kā viens no ievērojamākajiem Latvijas lauku parkiem.

Muižas arhitektūra veidota neogotikas stilā. Tai apkārt ir uzbūvēta gan kapela, gan stallis, gan vārtsarga namiņš, gan ainaviskais parks. Parka platība sasniedz 41,2 hektāru, lai gan apmēram 13 hektārus aizņem dīķi un kanāli. 

Pils apmeklētājiem ir apskatāma tikai no ārpuses. 

Restorāns “Levaž”

Restorāns "Levaž"
(Foto: latgale.travel)

Restorāns ar gaišām un plašām telpām gan smalkai, gan nesteidzīgai ikdienas maltītei.  

Levaž Latgalē piedāvā plašu ēdienu un dzērienu sortimentu. No rītiem apmeklētāji nāk pēc aukstajām uzkodām un salātiem. Iecienītākās ir zupas un plašais otro ēdienu klāsts. 

Bet sirdi visvairāk silda restorāna Levaž deserti un kokteiļi.

Atvērta ir arī terases daļa, kur netraucētu baudīt saldējuma kokteiļus un augļu uzkodas.

Kārsava

Kārsava
(Foto: elevation.maplogs.com)

Kārsava ir sena latgaļu apdzīvota pilsēta. Tā sākusi veidoties ap 18. gadsimtu uz Malnavas muižas zemes. Pilsēta sākotnēji skaitijās kā vietējais tirdzniecības un amatniecības centrs. 

Kārsavas teritorija atrodas divu upīšu- Šņitkas un Avženkas krastos.  

Malnavas muiža un parks

Malnavas muiža
(Foto: latgale.travel) 

Malnavas muiža dokumentos pirmo reizi minēta ap 1770. gadu. Šī muiža ir ieturēta klasicisma stilā ar baroka iezīmēm. Tomēr, pēc apjoma tā vairāk atgādina villu.

Ir arī saglabājusies 19. gadsimta celtā klēts, kas arī ieturēta klasicisma stilā. 

Muižas kompleksu papildina parks, kurā saglabājušies eksotiski augi. Pats parks ir aptuveni 18 hektāru liels. Tas arī skaitās kā viens no lielākajiem muižu parkiem Latvijā. Parku rotā arī dīķis ar strūklaku un masīvs meža nogabals.

Malnavas muižas ēkā šobrīd atrodas Malnavas koledža.

Dabas parks “Numernes valnis”

Dabas parks "Numernes valnis"
(Foto: latgale.travel)

Dabas parks Latgalē “Numernes valnis” ir NATURA 2000 teritorija, kas izveidota 2004. gadā. 

Parka mērķis ir saglabāt Latvijā un Eiropā retus un aizsargājamus meža un purva biotopus, apdraudētas un aizsargājamas augu un dzīvnieku sugas. 

Numernes valnī atrodas 20 metrus augsts skatu tornis, no tā paveras plašs skats uz Kārsavas novadu. Turpat uzstādīti divi zvaigžņu vērošanas krēsli, kas palīdzēs noķert krītošās zvaigznes. 

Parkā arī izveidots riteņbraucēju celiņš, kas ļauj izbaudīt šī parka pauguraino reljefu. 

Kafejnīca “Mabis”

Kafejnīca atrodas pašā pilsētas centrā, Latgalē. Tiklīdz tūristi atbrauc uz Kārsavu “Mabis” ir pirmā vieta, kur apstāties un nobaudīt vietējos labumus. 

Gan tūristi, gan vietējie šajā kafejnīcā ir iecienījuši kompleksās pusdienas. Apmeklētāji arī raksta, ka šajā kafejnīcā vienkāršas pusdienas māk uzstaisīt ļoti neparasti un gardi. 

Kafejnīcas darbinieki vienmēr ar samidu uzņem jaunos viesus. Tie ar prieku dalās ar informāciju un ieteikumiem, ko apskatīt Kārsavā. 

Balvi

Balvi
(Foto: m.travelnews.lv)

Balvi ir jauka pilsēta ezeru krastos Latgalē. Balvu rajons atrodas Latvijas ziemeļaustrumos, kas ir vairāk kā 200 km no Rīgas. Balvos šobrīd dzivo ap 8000 iedzīvotāju, un šī pilsēta katru dienu aug un aug. 

Balvi ir slaveni ar savu dabas bagātību, tajā ietilpst mitrie meži, purvi, kam jau piešķirts  Eiropas nozīmes teritoriju statuss.

Paši balvinieki saka, ka Balvi ir zīmols visam stiprajam, neparastajam un savdabīgajam un viņi ar atplestām rokā gaida tūristus.

Plosts “Vilnītis”

Plosts "Vilnītis"
(Foto: visitlatgale.com)

Plosts “Vilnītis” visus Balvu pilsētas iedzīvotājus un viesus priecē kopš 2009. gada.  

Šī ir unikāla iespēju baudīt pilsētas skaistumu vizinoties ar plostu pa Balvu ezeru. 

Šis ir meistara Ērika Kanaviņa pašdarinātais plosts. Meistars uz plosta spēj uzņemt aptuveni 10-15 pasažierus. Uz “klāja” iespējams arī malkot līdzpaņemtos dzērienus un uzkodas, jo uz plosta pieejams galdiņi, grills un citas nepieciešamās lietas. 

Šo braucienu iepriekš ir jāpiesaka Braucieni pa ezeru iespējami labvēlīgos laika apstākļos ar iepriekšēju pieteikšanos.

Rančo “Ozolmājas”

Rančo "Ozolmājas"
(Foto: skolenuekskursijas.lv)

“Ozolmājas” piedāvā iepazīties ar daudzajiem rančo iemītniekiem, tos pabarot un apčubināt. 

Rančo iespējams sastapt Īru Tinkeru šķirnes zirgus, ponijus, franču ēzeļus, dažādus alpakas, vairāku šķirņu kazas un aitas, Āfrikas strausus, pāvus, kā arī trušus.

Teritorijā arī pieejama piknika vieta ar grilu, ugunskura vietu un atsevišķa lapene. 

Jaunākajiem rančo apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja pavizināties ar poniju un fotosesija ar zirgiem.

Kafejnīca “Sauļuks”

Kafejnīca “Sauļuks” ir saulainākā mājas kafejnīca Balvos. Ja vēlies siltas un garšīgas pusdienas kā mājās, tad šī kafejnīca ir īstā vieta, kur tās izbaudīt.

Šajā kafejnīcā arī var pasūtīt visdažādākās kūciņas un saldumus. Tur, katru dienu, atradīsi svaigus eklērus un vecrīgas. 

“Sauļuks” gatavo arī uzkodu plates jebkuriem dzīves gadījumiem. Ar šīm varenajām uzkodu platēm “Sauļuks” ir pazīstams arī tūristu vidū.

Lai tuvāk iepazītos ar Ludzas novadā pieejamajām vietām un izklaides iespējām, esam izveidojuši rakstu Ko darīt Ludzā. 

Ja vēlies tuvāk iepazīties ar burvīgo Balvu pilsētu un uzzināt, kur tajā gardi paēst, iesakām izlasīt rakstu Ko darīt Balvos

Viļaka

Viļaka
(Foto: www.delfi.lv/turismagids)

Viļaka atrodas salīdzinoši tālu no Latvijas centra, taču Viļaka var lepoties ar savu izteiksmīgo pilsētu, krāšņo un daudzveidīgo dabu, sirsinīgajiem cilvēkiem un vēstures liecībām. Šī pilsēta atrodas pašos Latgalses ziemeļos un piedāvā īstu lauku burvību. 

Viļaka saukta arī par Marienhauzeni skaitās viena no vissenākajām lielās latgaļu cilts apdzīvotajām vietām. Tās vēsture mūs aizved līdz pat 1293. gadam. 

Šobrīd šajā mazpilsēta, var sastopties ar daudzajime kultūrvēsturiskā mantojuma objektiem.

Viļakas muzejs

Viļakas muzejs
(Foto: visitvilaka.lv) 

Viļakas muzejs uzcelts pilsētas kultūrvēsturei nozīmīgā 1913.gadā celtā katoļu draudzes ēkā.  Tautā šo māju dēvē arī par ”Gaismas zāli”. Šajā muzejā atspoguļota pilsētas vēsture no 13.gs. līdz pat mūsdienām.

Viļakas novada muzejā atrodas dažādas ekspozīcijas zālēs, kur var apskatīt etnogrāfiskos materiālus, naudas kolekcijas, Latvijas putnu olu kolekciju, ‘Balto istabu” un u.t.t.

Šobrīd muzejs piedāvā šādas muzejpedagoģiskās programmas:

  • “Par ko stāsta zeme” (pavasaris, rudens)
  • “Muzeja priekšmets- ceļš līdz ekspozīcijai un izstādei”
  • “Nauda kā vēstures avots”
  • “Senie darba rīki un sadzīves priekšmeti”

Dabas parks “Balkanu kalni”

Dabas parks "Balkanu kalni"
(Foto: skolenuekskursijas.lv) 

“Balkanu kalni” ir ainaviski burvīga vieta ar izteiktu reljefu. Dabas parka platība ir ap 20 hektāriem. 

Šajā dabas parkā ir 3 ekskursiju takas. Tajās aplūkojamas koka skulptūras, dažādi dabas objekti, atšķirīgi mežu tipi un zvēru alas. 

Parkā arī izveidotas atpūtas un piknika vietas. Terotorijā iespējams arī sakurt ugunskuru un uzcelt teltis. Tūristi arī iecienījuši parkā esošo dīķi. 

Kultūrvēsturiskā lauku sēta “Vēršukalns”

Lauku sētā “Vēršukalns” ir iespēja pasūtīt latgalisku maltīti. Tā ietver īstu lauku zupu vai putru kopā ar tikko izceptu baltmaizīti. Klāt tiek pasniegts svaigs sviests un ievārījums.

“Vēšukalnā” iespēja arī piedalīties maizes cepšanas meistarklasēs. Pieteikties iespējams grupām no 5 līdz pat 40 cilvēkiem.

Teritoriju iespējams arī nomāt dažādiem pasākumam, konferencēm un kāzu svinībām. 

Ja vēlies aizmukt no ikdienas stresa, šī kultūrvēsturiskā lauku sēta būs Tev īstā vieta Latgalē.

Ludza

Ludza
(Foto: www.travelsewhere.net)

Ludza skaitās Latvijas viena no senākajām pilsētām. Ludzas vecpilsēta ir viens no pieciem pilsētbūvniecības pieminekļiem valstī. Centra vērtība ir ap pilskalnu izaugušais pilsētas ielu plānojums un koka apbūve. 

Šiet īpaši zīmīgas ir vienstāvu un divstāvu koka mājas ar ļoti smalkām kokgriezumu mežģīnēm un rotājumiem pie logiem. 

Ludza atrodas ezeru krastos, un to uzskata par vienu no gleznainākajām pilsētam Latgales reģionā.

Ludzas amatnieku centrs

Ludzas amatnieku centrs atrodas Ludzas pilskalna pakājē. Šeit aicina apmeklētājus apgūt senos arodus Suprātku istabā un līdzdarboties keramikas, audēju un skroderu darbnīcās. 

Amannieku centrā arī izveidota Izstāžu zālē, kur  iespējams aplūkot novada meistaru darbu izstādes un apmeklēt latgaļu Zaļos tirdziņus.

Tūristi izbauda šo laiku iejūtoties seno latgaļu ādā un kā suvenīrus izvēlās centrā nopērkamos amantnieku rokdarbus. Salonā nopērkami aptuveni 70 amatnieku darbi no dažādiem materiāliem.

Dabas liegums “Grebļukalns”

Dabas liegums "Grebļukalns"
(Foto: www.daba.gov.lv)

Teritorija dibināta priežu mežu uz osiem aizsardzībai, kas Latvijā un arī Eiropā ir rets biotops. Dabas taka ir līnijveida, tā ir viegli izejama un ir stiepjas apmēram 2 km vienā virzienā. 

Dabas liegums ir ar īpatnēju mikroklimatu un augu valsti. Šeit sastopamie augi un taureņi ir ierakstīti Latvijas Sarkanajā grāmatā. Izrādās, ka tas ir vienīgais šāda veida objekts Latvijā. 

Dodoties pa šauro osu grēdu, tās galos atrodīsiet seno Meikšānu un Kausa pilskalnus.

Šīs teritorijas daļa atrodas Krievijas pierobežā, tāpēc apmeklētājiem jāņēm vērā, ka jābūt līdzi Valsts robežsardzes izdotai caurlaidei un pasei vai ID kartei.

Restorāns viesnīcā “Lucia”

Restorāns viesnīcā "Lucia"
(Foto: visitludza.lv)

Šis restorāns atrodas viesnīcā “Lucia” un piedāvā neaizmirstamas pusdienas ar izsmalcinātāko skatu Latgalē.

Viesnīcas darbinieki saka, ka šeit ikviens varēs nogaršot īpašus firmas ēdienus, gardus ēdienus no plašās un daudzveidīgās ēdienkartes, vai vienkārši nobaudīt kafiju ar desertu. 

Latgales kulinārā mantojuma tīkla biedrs.

Siltajās dienās darbojas āra terase, kuru iecienījuši cilvēki no visas Latvijas. Malkojot smalku kokteili no terases var vērot pilsētas mierīgo dabu un klausīties baznīcas zvanos. Īsts vecpilcētas piedzīvojums. 

Ja vēlies vairāk uzzināt par šo pilsētu, ieskaties rakstos Ko darīt Ludzā un Ludzas Novadpētniecības muzejs.

Dagda

Dagda
(Foto: lv.wikipedia.org/wiki/Dagda)

Dagda ir maza, burvīga, gleznaina pilsētiņa kuru apvij vairāki ezeri un pakalni. Tā atrodas pie Dagdas ezera un Narūtas upītes. Dagda arī ir viena no jaunākajām mazpilsētām Latvijā. Tā atrodas 267 km no Rīgas. 

Līdz 1992.gadam Dagdai Latgalē tiek piešķirtas pilsētas tiesības. Kā arī kopš 2000.gada pilsētai ir arī savs karogs un sava himna.

Dagdā var interesanti atpūsties un izbaudīt vietējo kultūru. Tas kluss lauku novads, kurā netikai izvbaudīt dabu, bet arī var sastapties ar jaukiem un gudriem cilvēkiem.

Aivara Arnicāna Dagdas vēstures muzejs “Patria”

Aivara Arnicāna Dagdas vēstures muzejs "Patria"
(Foto: latgale.travel) 

Aivara Arnicāna vadībā Dagdas novadpētniecības biedrība “Patria” izveidoja Dagdas vēstures muzeju. Tā atrodas Dagdas Vissv. Trīsvienības Romas katoļu baznīcas draudzes mājā. 

Šajā muzejā izveidotas sešas izstāžu zāles. Katrā no tām aplūkojamas visdažādākos objektus, kas saistās ar Dagdas novada vēsturi. 

Uzskatāms, ka šis muzejs ir kā Dagdas pilsētas vizītkarte.

Lubāna pilskalns

Lubāna pilskalns, kuru dēvē arī par Lapsu un Priežu kalnu, atrodas pie Dagdas pilsētas Latgalē. Šis pilskalns ir viens no populārākajiem apskates pieturpunktiem Dagdas pilsētā. 

Šī Kalna piekājē atrodas ezers ar nosaukumu Luboneņš. Dagdas Pilskalnā ir ierīkota pastaigu un atpūtas vieta. Tur pat arī atrodas skatu laukums, no kura paveras neaizmirstams skats uz pilsētas centru un tās apkaimi. 

Pilskalna relatīvais augstums ir ap 30 metriem.

Degustācijas Jaundomes muižā 

Šī bruvīgā vieta ir celta ap 19.gs. sākumu. Šī Jaundomes muiža atrodas Rāznas nacionālā parka teritorijā. 

Restaurētajā akmens klētī tika izveidots Jaundomes muižas vides izglītības centrs ekspozīcijas zāle un vieta, kur izbaudīt muižas saimnieču gatavotās maltītes. 

Lai nobaudītu burvīgo ēdienu šajā muižā ir iepriekš jāpiesakās. Šeit var nobaudīt uz ugunskura gatavotu zivju zupa, Muižkunga kruasānus, sautējumus un dažādus citus ēdienus. 

Apmeklētāji apgalo, ka šī ir viena no unikālākajām vietām, kur gan izglītoties, gan nobaudīt gardāko lauku maltīti burvīgajā muižas teritorijā. 

Līvāni

Līvāni
(Foto: www.livanudzks.lv)

Līvāni ir Latvijas stikla galvaspilsēta un Latgales eksporta galvaspilsēta. 

Līvāni kā cilvēku apdzīvota vieta pastāvējusi vēl akmens laikmetā. Līvānos arī meklējamas saknes Latvijas karoga krāsām un Latvijas nosaukumam (Letija – no latīņu „Lettia”).

Līvānu dibināšanas gads ir datēts ap 1289. gadu, kad vēstures dokumentos pirmoreiz minēta Dubnas pils. Mūsdienu Līvānu pirmsākumi tiek saistīti ar 1533. gadu, kad vācu barons Jurgens Līvens, uzbūvēto muižu nosaucis par Līvenhofu.

Līvānu stikla un amatniecības centrs

Līvānu stikla un amatniecības centrs
(Foto: www.livanustikls.lv)

Līvānu stikla un amatniecības centrs atrodas 1533. gadā barona Līvena izveidotajā muižā Latgalē. Pēc 1. Pasaules kara no muižas ēkas bija pari palikušas tikai niecīgas drupas.

2013. gadā tika uzbūvēta ēkas daļa. Tā arī tika atklāta vēsturiskā Līvānu stikla muzeja ekspozīcija. Šī ekspozīcija bija ar vairākiem tūkstošiem visās varavīksnes krāsās zaigojošiem stikla izstrādājumiem.

Šī centra atrašanās vieta, gan vēsturiskā, gan mūsdienīgā gaisotne, unikālie stikla izstrādājumi un centra personāla viesmīlība rada īpaši labo atmosfēru, kuru izjūt ikviens apmeklētājs. 

Kopš 2021. gada Latgales mākslas un amatniecības centrs ir mainījis nosaukumu, kuru  tagad atpazīst pēc nosaukuma- Līvānu stikla un amatniecības centrs.

Jersikas pilskalns

Jersikas pilskalns arī tiek saukts par  Šlosbergas pilskalnu. Tajā iespējams baudīt panorāmas skatus uz Daugavu. 

Šis pilskalns pēdējo reizi minēts 14.gadsimtā. Tas Latvijā pazīstams kā Jersikas valsts centrs un seno latgaļu dzīvesvieta. 

Tā ir lieliska vieta piknikam, nakšņošanai teltī un vienkāršam romantsikam vakaram.

Kā apmeklētāji ir teikuši, ka šajā pilskalnā ir izbaudījuši iespējams romantiskāko saulrietu. 

Kafejnīca “Kalnagrogs”

Kafejnīca "Kalnagrogs"
(Foto: www.visitlivani.lv)

Šī kafejnīca atrodas vietā Rīga – Daugavpils šosejas malā. Kafejnīca, kur visi var garšīgi paēst un vienkārši atpūsties ārpus pilsētas.

“Kalngrogā” ir skaista terase ar bērnu laukumiņu. Cilvēki visvairāk to izbauda siltajos vasaras vakaros. Kafejnīcā pieejama arī lapene ar grilu, kuru apmeklētāji var izmantot privātiem pasākumiem. 

Viļāni

Viļāni
(Foto: rezeknesnovads.lv)

Pilsētas dibināšanas gads nav īsti nav noteikts, taču pirmo reizi Viļāni minēti 1495. gadā nomas līgumā ar nosaukumu Wielona. Ar savu parakstu un zīmogu to apstiprināja Livonijas ordeņa mestrs V. fon Plettenbergs.  

Viļānos arī 1507. gada muiža bija viena no lielākajām Latgalē.  

Tikai pēc Latvijas valsts nodibināšanas Viļānu pislēta sāka atkopties. Un jau 1928. gadā Viļāniem piešķīra pilsētas tiesības. Mūsdienās pilsētā dominē apkalpojošās sfēras uzņēmumi. 

Šodien iecienītākajā atpūtas vieta ir Lakstīgalu sala, kur atrodas brīvdabas estrāde. Visiem pazīstams ir arī Viļānu Novadpētniecības muzejs.

Viļānu Novadpētniecības muzejs

Viļānu Novadpētniecības muzejs
(Foto: baltijasvasara.lv)

Viļānu Novadpētniecības muzeja misija ir saglabāt Viļānu novada garīgās un materiālās kultūras vērtības no vissenākajiem laikiem līdz pat mūsdienām. 

Šis muzejs ir dibināts Viļānu vidusskolā 1954. gadā, un 1995. gadā Viļānu pilsētas dome piešķīra Novadpētniecības muzeja statusu. 

Muzejs apmeklētājiem piedāvā 3 pastāvīgās ekspozīcijas:

  • Viļānu novads 9.- 12.gs.; 
  • Viļāni Latvijas pirmās brīvvalsts gados; 
  • Izglītība 20.gs. 50.- 80.g.

Kā arī muzejs piedāvā ekskursiju cauri Viļānu novadam un Viļānu kultūrvēsturiskajiem objektiem. Šo maršrutu pielāgo apmeklētāju interesēm.

Viļānu ezera atpūtas vieta

Atpūtas vieta pie Viļānu ezera izveidota kā ierosinājums no pilsētas iedzīvotājiem. Uz ezeru var nokļūt caur ļoti populāro un atjanunoto meža taku. 

Šo atpūtas vietu ierīkoja 2015. gadā. Īsā laika posmā šī vieta kļuvusi par iemīļotāko vietu gan priekš pilsētas iedzīvotājiem, gan tūristiem.

Cilvēki iecienījuši šo atpūtas vietu apmeklēt gan karstās vasaras dienās, gan mērenos vakaros. Visbiežāk tiek izmantota jaunā, uzstādīta koka laipa, kur top dažādas fotosesijas un no kuras cilvēki noskatās saulrietus. 

Viesnīca un kafejnīca “Pie Kaupra”

Visnīca un kafejnīca atjaunota 2020. gadā, tā atrodas A12 lielceļa malā Latgalē.

“Pie Kaupra” visvairāk iecienījuši garām braucēji, jo tā atrodas ērtā vietā un piedāvā komfortablu naktsmītni. 

Apmeklētāji raksta, ka tā ir klusa un moderna vieta, kur nobaudīt pusdienas. Ēdiens esot svaigs, vienkārši un ārkārtīgi garšīgs. Kā arī cilvēki, kas apmetās palikt viesnīcā rakstīja, ka viesnīcas darbinieki esot tik patīkami, ka jutušies tākā savās mājās. 

Jēkabpils

Jēkabpils
(Foto: en.wikipedia.org)

Par Jēkabpili saka, ka tā ir Daugavas izauklēta pilsēta. Jēkabpils pilsēta vietējo ļaužu atmiņā vēl aizvien ir divu pilsētu- Krustpils un Jēkabpils kopums.

Pati Krustpils pilsētas senākā daļa un tās veidošanās saistīta ar viduslaiku pili. Turklāt, Krustpils pils pirmo reizi rakstos minēta ap 1237.gadu. Tagadējās robežās Jēkabpils pilsēta ir izveidojusies 1962.gadā. 

Mūsdienās saglabājies stingrs abu Daugavas krastu dalījums- Krustpils labajā krastā (Latgalē) un Jēkabpils kreisajā (Sēlijā).

Vēl līdz šai dienai pilsētu grezno simtgadīgas koka ēkas, kuras uzcēluši vecticībnieku amatnieki.

Krustpils pils un Jēkabpils vēstures muzejs

Krustpils pils
(Foto: www.jekabpilsmuzejs.lv)

Jēkabpils Vēstures muzeja misija ir apzināt, vākt, glabāt un popularizēt liecības par Jēkabpils pilsētas vēsturi. Tāpat, misijā ietilpst Krustpils viduslaiku pils restaurācija un saglabāšana, veicinot tās aktīvu iekļaušanos kultūras tūrismā.

Krustpils pils ir valsts nozīmes arhitektūras un arheoloģijas piemineklis. 

Pils izstāžu zālē, kā arī vārtu tornī iespējams aplūkot mākslas izstādes. No pils vārtu torņa skatu platformas iespējams vērot Jēkabpils pilsētas burvīgos skatus.

Piedāvājumā arī dažādas izglītojošās programmas.

Vēstures muzeja pastāvīgās ekspozīcijas: 

  • “Krustpils. Jēkabpils. Daugava”;
  • “Vecticībnieki Jēkabpilī”;
  • “Izgatavots Jēkabpilī 19.- 20. gadsimtā”;
  • “Cīņas par brīvību 20. gadsimtā”;
  • “Mēs lepojamies”;
  • “Senvēsture”;
  • “Strūves ģeodēziskā loka punkts Jēkabpils”.

Brīvdabas muzejs “Sēļu sēta”

Brīvdabas muzejs “Sēļu sēta”
(Foto: tripthis.eu)

“Sēļu sētas” ekspozīciju veido vairākas 19. gadsimta Augšzemes lauku celtnes. Šīs sešas 19. gadsimta celtnes ir dzīvojamā māja, graudu klēts, mazā klēts, kalve, vējdzirnavas un pirts un Sēlijas novada vidēji turīga zemnieka darba rīki un priekšmeti. 

Šo muzeju varētu arī nosaukt par miera ostu Jēkabpils pilsētas centrā. Tā ikvienam apmeklētājam ļauj aizmukt no pilsētas steigas, lai ieslīgt lauku vidē un klusumā. 

Turklāt, apmeklētājiem ir dota unikāla iespēja uzzināt kā tika darīti senie amati un kā top papīrs. 

“Lūšu krogs”

Lūšu krogs ir patīkama pulcēšanās vieta Latgalē, kur nepiespiestā atmosfērā baudīt gardus un kārtīgus mājas ēdienus. 

Apmeklētāji arī iecienījuši dažādos kokteiļus un brīvdienu vakarā uzdejot pie dzīvās mūzikas. Šajā mājīgajā krodziņā ispējams arī dziedāt karaoki un iejusties tematiskajos pasākumos.

“Lūšu krogu” arī atpazīst pēc slavenajām uzkodu platēm, kuras netur līdzi nevienam Rīgas krodziņam. 

“Lūšu krogā” iespējams uzrīkot dažāda veida banketus un noorganizēt autentiskas dzimšanas dienas svinības. 

Ceram, ka mūsu ieteikumi ko darīt Latgalē, būs tevi sagatavojuši nākamajam ceļojumam uz vienu no Latvijas vēsturiskajām zemēm. 

Rēzekne

Rēzekne
(Foto: trek.zone)

Rēzeknes nosaukums ir mainīts vairākkārt. Tie bija nosaukumi, kā Rositten, Rzežyca, Režica un tagadējais nosaukums- Rēzekne.

Par Rēzekni ir zināmi daudz interesanti fakti, viens no tiem saistās ar ciparu 7.
Izrādās, ka tas ir pilsētas īpašais skaitlis. Rēzekne atrodoties uz 7 pakalniem, pilsētas Brīvības iela sasniedz 777 metrus un agrāk pār Rēzeknes upi bija uzcelti veseli 7 tilti.

Robežsardzes muzejs

Robežsardzes muzejs
(Foto: rezekne.lv) 

Robežsardzes muzejā, kas ir arī Valsts robežsardzes muzejs, ir iespējams iepazīties ar Valsts robežsardzes vēsturi un dienesta specifiku. Papildis iespējams uzzināt par mācību iespējām Valsts robežsardzes koledžā.

Šajā muzejā ir atvēlēta speciāla nodaļa robežsardzes vēsturei, kur tiek atpoguļota Latvijas robežsardzes attīstība hronoloģiskā secībā.

Apmeklētāji iemīļojuši Kinoloģijas centra apmeklējumus, kur uz vietas iespējams vērot dienesta suņu apmācības un paraugdemonstrējumus.

Robežsardzes muzjes un koledža šīs ekskursijas piedāvā bez maksas.

Kovšu ezera parks

Kovšu ezera parks atrodas pašā pilsētas centrā. Šī lieliskā atpūtas vieta kļuvusi par populāru gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem no visas Latvijas. 

Kovšu ezera parks veidots un sadalīts vairākās zonās. Tā pat, papildus dabas ainavām atpūtas parkā pieejamas dažādas izklaides un aktivitātes. 

Vienā no šīm zonām ir burvīgs volejbola laukusm, tur pat arī piknika, ugunskura vietas un bērnu rotaļu laukums. 

Visvairāk šo ezera parku izbaudīs aktīvi dabas mīļi. 

Kafejnīca “Fresh terase”

Fresh Terase skaitās kā “lounge” koncepta vasaras kafejnīca. Tās iekšpagalmā ir izveidots romantisks ābeļdārzs.

Šī kafejnīca ir vieno no populārākajām maltīšu un kokteiļu vietām pilsētā, jo atrodas pašā Rēzeknes sirdī.

Fresh terase saulainajā kafejnīcā ikviens apmeklētājs atzinīgi vērtē daudzveidõgo ēdiena klāstu un draudzīgos kafejnīcas darbiniekus. 

Ceram, ka pēc šī raksta būsi kārtīgi sagatavojies braukšanai uz Latgales reģionu. Ja ir interese apceļot arī citas Latvijas pilsētas, iesakām ielūkoties rakstos, kā Ko darīt Cēsīs, Ko darīt Siguldā un Ko darīt Liepājā.

Leave a Comment