Ikdienas pulsometrs aktīvākam dzīvesveidam

Photo of author
Written By Lauris Krams

Vēloties vairāk uzmanības pievērst veselīgam dzīvesveidam, iespējams saskarties ar vairākiem izaicinājumiem – papildus laiks treniņiem, veselīgs uzturs, pietiekams miega daudzums utt. Ir tik daudz lietu, kam sekot līdzi. Tomēr, ja uz rokas ir īstais pulsometrs, tad pašam ne par ko nav jāsatraucas.

Mūsdienu ikdienas pulsometri ir ļoti noderīgs gadžets ar pievienoto vērtību ikvienam – gan profesionālam atlētam, gan arī veselīgā dzīvesveida iesācējam. Pateicoties daudzajām funkcijām, ko piedāvā ikdienas pulsometri, spert soļus pretī aktīvākai ikdienai ir daudz vienkāršāk.

Šajā rakstā apkopotas vairākas ikdienas pulsometros visbiežāk sastopamās funkcijas, kā arī vairāki populāri sporta un ikdienas pulksteņi, no kā izvēlēties.

Pulsometra galvenās funkcijas

Īpaši lieli palīgi motivēšanā un dažādu aktivitāšu uzraudzīšanā ir sporta pulksteņi ikdienai. Tie ir praktiski un vienlīdzi eleganti gadžeti, kas veselīga dzīvesveida ievērošanu padara vienkāršu un patīkamu.

Zemāk apkopotas galvenās pulsometru funkcijas, kas motivē vairāk kustēties, būt veselīgākam un darīt to apdomīgi.

Iebūvēts pulsometrs

Ko tad īsti nozīmē pulsometrs? Izsakoties īsi un konkrēti – tā ir funkcija, kas spēj nolasīt pulksteņa īpašnieka sirdssitienu biežumu un ritmu. Pulsometrs ir sporta pulkstenis, kas nolasa šo informāciju (sirdssitienu), lai spētu noteikt, vai treniņš norit efektīvā un ķermenim un tā sagatavotības līmenim drošā veidā.

Pulss tiek nolasīts no plaukstas locītavas, kas ar pulksteņa palīdzību ļauj sekot līdzi savam pulsam ikdienā – gan kustībā, gan esot uz vietas. Šī funkcija var būt īpaši noderīga tiem, kuru fiziskā sagatavotība ir vēl iesācēja līmenī. Uzraugot savu pulsu fizisku aktivitāšu laikā, pulkstenis parūpējas par to, lai sportošanas laikā nenotiktu pārpūlēšanās. 

Soļu skaitīšana

Soļu skaitīšanas funkcija ir nu jau katrā viedierīcē, taču pat viedtālrunis nav mums līdzi katras dienas katru minūti. Savas aktivitātes noteikšanā svarīga ir precizitāti – ja zināsi konkrēti, cik soļus dienas laikā esi nostaigājis, uzlabosi savu pašapziņu un nospraudīsi jaunu mērķi. 

Daudzums, kas dienas laikā ir jānostaigā, īsti nav noteikts. Citi saka, ka dienas laikā katram ir jānoiet vismaz 6’000 soļu, lai gan citi saka, ka minimums ir 10’000 soļu. Vērts piebilst, ka, īpaši uzsākot aktīvāku dzīvesveidu, ieteicams vērst uzmanību uz savu pašsajūtu, nevis mērķiem, kas mērāmi ciparos.

Miega uzraudzīšana

Veselīgs un pietiekams miegs spēlē lielu lomu mūsu iekšējā labsajūtā. Ikdienas pulsometros ir iebūvēta miega uzraudzīšanas funkcija, kas ieraksta laiku, kuru tu pavadi miegā. Tāpat arī tiek izvērtēta miega kvalitāte – tādējādi pamostoties no rīta, tu uzreiz vari apskatīt sava miega pārskatu. Pulkstenis piefiksē gan miegā pavadīto laiku, gan veiktās kustības. 

Kad esam aizmiguši dziļā miegā, tad ķermenis ir ieņēmis paralīzes stāvokli un tas nekustās. Tādējādi ķermenis pilnvērtīgi atpūšas un atgūst dienas laikā zaudēto enerģiju. Laika gaitā miega novērošanas dati var būt ļoti noderīgi dažādu problēmu risināšanā, piemēram, miega traucējumu gadījumos. 

Sadedzināto kaloriju fiksēšana

Katrs sporta pulkstenis piedāvā sadedzināto kaloriju uzskaites funkciju. Ierakstot dienas laikā veiktās aktivitātes un noietos soļus, pulkstenis tev parādīs precīzi, cik kalorijas tu esi sadedzinājis. Šī informācija tiek apkopota, vērā ņemot arī iepriekš pieminētās funkcijas, piemēram, sirdssitienu daudzumu. Turklāt dienas laikā tu noteikti būsi pārsteigts par to, cik daudz kalorijas patiesībā spēj nodedzināt gara pastaiga vien.

Stresa uzraudzīšana un relaksēšanās taimeris

Gluži tāpat kā miegam, arī stresam ir milzīga loma mūsu pašsajūtā. Sporta pulksteņi piedāvā stresa uzraudzīšanas funkciju, kas galvenokārt tiek balstīta uz elpošanu. Pārbaudot savu stresa līmeni, pulkstenis fiksēs to, cik vienmērīgas ir tavas ieelpas un izelpas. Paaugstināta stresa līmeņa gadījumā tiks ieslēgts relaksēšanās taimeris, kas liks tev saprast, ka laiks apstāties un uz brīdi uzelpot. 

Fiziskās sagatavotības fiksēšana

Vairums ikdienas sporta pulksteņu piedāvā iespēju izrēķināt savu VO2 max jeb savu maksimālo skābekļa patēriņu. Tādā veidā tiek noskaidrots sporta pulksteņa lietotāja fiziskās sagatavotības līmenis. Ierīce arī nosaka tavu fitnesa vecumu, kas var atšķirties no tava patiesā vecuma. Fitnesa vecums attēlo to, cik spēcīgs un izturīgs tu esi un ar šī cipara palīdzību būtībā salīdzina tavas spējas ar tavam reālajam vecumam atbilstošo vidējo fitnesa vecumu.

Šī ir noderīga funkcija, ko ik pa laikam papētīt savas fitnesa rutīnas attīstībā. Galvenais mērķis ir regulāru fizisko aktivitāšu laikā mēģināt savu fitnesa ciparu samazināt. Tādējādi pulksteņa piedāvātā funkcija kalpo par veselīgu sacensību pašam ar sevi. 

Savienojums ar viedtālruni

Daudzus ikdienas sporta pulksteņus iespējams arī savienot ar savu viedtālruni. Tādā veidā tev nav jāuztraucas par to, ka palaidīsi garām kādu ziņu vai atgādinājumu, kamēr nodosies sporta treniņam. Visa informācija no mobilā telefona tiek pārraidīta uz tavu rokas pulksteni, lai vari brīvi kustēties. Ērti un noderīgi. 

Kādus pulksteņus izvēlēties

Balstoties uz savām vajadzībām un dzīvesveidu, ir vairāki pulsometru veidi, ko iespējams izvēlēties. Divas vislabākās izvēles ikdienai ir sporta pulkstenis vai viedpulkstenis.

Sporta pulksteņi

Viena no lieliskām izvēlēm ir sporta pulksteņi. Tie ir paredzēti galvenokārt sportošanai un ir ar daudzām noderīgām iebūvētām funkcijām, ieskaitot GPS un vingrošanas animācijām. Tomēr katram pulkstenim ir savas specifiskās funkcijas, kas, pirms iegādes, ir kārtīgi jāizpēta.

Garmin ir viens no vadošajiem GPS tehnoloģiju ražotājiem gan navigācijas jomā, gan arī sportā. Tāpēc Garmin pulksteņi noteikti ir garantēti kā laba izvēle aktīvākam dzīvesveidam.

Telefonu ražotāju viedpulksteņi

Tefelonu ražoti viedpulksteņi bieži vien izskata ziņā ir elegantāki un ikdienai piemērotāki. Funkciju skaits un kvalitāte ir visai līdzīga, tāpēc arī šāds variants noteikti ir izdevīgs. Tas ļaus telefonu savienot ar viedpulksteni, nekad vairs nepalaižot garām nevienu ziņu vai zvanu. Ja šī funkcija ir īpaši svarīga, tad viedpulkstenis ir īstā izvēle.

Leave a Comment