Auto koplietošana – ņem, brauc, atstāj un atkārto

Photo of author
Written By Jeffrey Cole

Personīgie auto ir viens no galvenajiem pilsētas transporta sistēmas problēmu cēloņiem. Tie ir atbildīgi par satiksmes sastrēgumiem, kaitīgām vielām kas nonāk vidē, kā arī kopumā aizņem nozīmīgu daļu pilsētas telpas. Auto koplietošana var mazināt satiksmi, gaisa piesārņojumu, kā arī atstāt vairāk vietas citiem satiksmes dalībniekiem.

Auto koplietošana kā mūsdienu pilsētas sastāvdaļa

Auto koplietošana ir mūsdienīgas pilsētas sastāvdaļa.

Pilsētās, kurās ir attīstīta auto koplietošana, iedzīvotāji arvien biežāk atsakās no sava privātā transporta par labu koplietotam. Auto koplietošana veicina arī citu alternatīvu pārvietošanās veidu  attīstību – sabiedriskais transports,velo u.c.

Auto koplietošana ir pakalpojums, kas ļauj izīrēt automašīnu, taču, atšķirībā no tradicionālās auto īres, lietošanas maksā parasti ir iekļautas pilnīgi visas izmaksas, – degviela, autostāvvieta utt. Automašīnu var izīrēt uz jebkādu laiku, sākot no 10 minūtēm līdz pat vairākām dienām.

Šajā rakstā iezīmējām auto koplietošanas būtiskākos plusus un mīnusus, un veicām Latvijā pieejamo auto koplietošanas platformu salīdzinājumu.

Auto koplietošanas plusi

  • Auto dažadība – iespēja braukt ar dažādu modeļu auto, kas nereti izripojuši tikko no salona un to klāsts regulāri tiek papildināts un mainās.
  • Nekādu papildus izmaksu nav jāmaksā par degvielu, apdrošināšanu, apkopi, uzturēšanu.
  • Nekādu fiksēto izmaksu – brauc, kad tu vēlies, un maksā tikai par šo laiku, nevis dīkstāvi. Ja nebrauc visu ziemu, vari netērēt naudu auto uzturēšanai, stāvvietai, apkopei, riepām utt.
  • Fleksibilitāte- vari iesēsties vienā auto un aizbraukt vakariņās no pilsētas centra uz Pierīgu,pēc vakariņām pārsēsties citā un doties izbaudīt vakara pastaigu un peldi Jūrmalā, atstāt automašīnu un atpakaļ uz galvaspilsētu doties ar vilcienu.

Auto koplietošanas trūkumi

  • Auto pieejamības neparedzamība. Auto pieejamība mēdz būt kā loterija – vienubrīd rindā stāvēs virkne visu zīmolu auto, bet siltā vasaras nedēļas nogalē tuvākais pieejamais auto var izrādīties otrā Rīgas galā.
  • Problēmas ar auto tīrību- tas gan ir pilnībā uz lietotāju sirdsapziņas, taču ir gadījies iekāpt piepītētā salonā vai atrast zem sēdekļa  atkritumu kaudzi.
  • Auto novietošana un brauciena pabeigšana- nav iespējams braucienu pabeigt,kur tas nepieciešams, ir jāiekļaujas noteiktās “zonās”.

Auto koplietošana Latvijā

Auto koplietošanas pakalpojumi ir salīdzinoši jauns piedāvājums Latvijā, tomēr tas strauji attīstās un rada sīvu konkurenci tradicionālajiem auto nomas uzņēmumiem.

Latvijā auto koplietošana parādījās 2017. gadā. Šobrīd Latvijā darbojas trīs auto koplietošanas platformas – CarGuru, Citybee, Fiqsy.

Veicām apkopojumu un cenu salīdzinājumu par katru no tiem.

CarGuru

Carguru ir pirmais Latvijas automašīnu koplietošanas pakalpojums (car sharing), kas savu darbu uzsāka 2017.gadā.

Pakalpojuma izmantošanai nepieciešams telefonā lejupielādēt Carguru aplikāciju. Tā ir pieejama Android un iOS lietotājiem.

CityBee

auto koplietošana Latvijā

CityBee ir Lietuvā radīts auto koplietošanas uzņēmums, kas šobrīd pieejams visās Baltijas valstīs. 

CityBee ir plašs autoparks un liela modeļu izvēle – vairāk nekā 800 mašīnu. Visi auto autoparkā ienāk pilnīgi jauni un gandrīz 40% jau ir hibrīdauto.

Pieminēšanas vērts ir arī pilsētu pārklājums – braucienu var uzsākt Rīgā un pabeigt, piemēram, Tallinā, iepriekš sazinoties ar klientu atbalstu,lai saskaņotu braucienu.

Pieejama auto piegādes iespēja, šis pakalpojums maksā 5-8 eur, Pirmajā minūtē tiek piemērota maksa par pirmajām 24h, 3h pirms piegādes pakalpojumu un maksu par to vairs atcelt nevar.

Pakalpojuma izmantošanai nepieciešams telefonā lejupielādēt Citybee aplikāciju. Tā ir pieejama Android un IOS lietotājiem.

Fiqsy

Fiqsy ir Latvijā radīta kopbraukšanas platforma, kas ietver gan elektroauto nomu, gan elektrisko skūteru un kravas mikroautobusu nomu.

Pieejama auto piegādes iespēja, šis pakalpojums maksā 3 eur, ja brauciena maksājums pārsniegs 10 eur, tad tas ir bez maksas.

Pakalpojuma izmantošanai nepieciešams telefonā lejupielādēt Fiqsy aplikāciju. Tā ir pieejama Android un IOS lietotājiem.

Latvijas auto koplietošanas uzņēmumu cenu salīdzinājums

Veicām Latvijā pieejamo auto koplietošanas piedāvājumu salīdzinājumu,izvērtējot tādus paramentrus kā minūtes tarifs,distances cena,minimālā brauciena cena utml.

Kopsavilkums

Katram no trim servisiem ir savi plusi un mīnusi, un situācijas, kad viens būs izdevīgāks par citu. Mums katram ir dažādas vēlmes attiecībā uz auto,kuros vēlamies pārvietoties- ir cilvēki, kuriem ir svarīgs komforts vai kādi citi auto parametri, kā arī ir tie, kuriem, piemēram, ir svarīga pēc iespējas izdevīgākā brauciena cena.

Daži ieteikumi no mūsu puses:

  • Īsākiem braucieniem- jebkurš no trim, kurš vairāk patīk/ vai ir pieejams tuvāk.
  • Brauciens ar gaidīšanu- CarGuru vai Fiqsy. Ar CityBee ir neizdevīgi stāvēt uz vietas.
  • Braucieniem ārpus Latvijas( jāsaskaņo iepriekš)- CityBee vai CarGuru,Fiqsy šādu pakalpojumu nepiedāvā.

Ceram, ka automašīnu koplietošanas pakalpojumi Latvijā turpinās tikai attīstīties un piedāvājums augs!

Leave a Comment