Atmest smēķēšanu – cik daudz naudas var iekrāt un investēt?

Photo of author
Written By Jeffrey Cole

Atmest smēķēšanu ir gudrs lēmums, ko parasti pamato ar veselības saudzēšanu. Lai arī tā, protams, ir prioritāte un pats vērtīgākais ieguvums, smēķēšanas atmešana ir arī maciņam draudzīgs risinājums. Ja esi smēķētājs, vai esi kādreiz domājis par to, cik daudz naudas var iekrāt un pat sākt investēt? Tās pašas naudiņas, kas katru nedēļu tiek tērēta smēķēšanai.

Šajā rakstā aplūkoti sekojoši temati:

Šajā rakstā vēlamies ne tikai pievērst uzmanību tam, ka var ietaupīt naudu nesmēķējot, bet arī izrēķināt, cik tieši. Izskatīsim, cik daudz naudas var ietaupīt gadā un ne tikai.

Smēķēšanas izmaksas

smēķēšanas izmaksas

Sāksim ar izmaksām. Kā jau raksta sākumā minējām – kad tiek apsvērta smēķēšanas ietekme, bieži vien galvenā uzmanība tiek pievērsta veselībai. Lai gan smēķēšanas sekas veselībā neapšaubāmi ir nopietnas, sākot ar elpošanas problēmām un beidzot ar paaugstinātu vēža risku, bieži vien netiek ņemts vērā arī finansiālais slogs.  

Pasaulē, kurā mēs katrs meklējam finansiālo stabilitāti, izpratne par smēķēšanas finansiālo ietekmi piedāvā vēl vienu iemeslu atmest. Šis apsvērums kļūst vēl svarīgāks, ja ņem vērā pieaugošās cigarešu izmaksas, ko rada paaugstinātie nodokļi un citi regulatīvie pasākumi.

Tāpēc paskatīsimies uz to, ar kādām izmaksām rēķinās vidējais smēķētājs.

Ikgadējās smēķēšanas izmaksas 

Šī raksta pēc pieņemsim, ka cigarešu paciņa maksā 5 EUR un vienas paciņas pietiek divām dienām.

Tādā gadījumā tavs smēķēšanas ieradums būtu līdzvērtīgs:

 • 5 EUR uz 2 dienām.
 • 5 € * (365 / 2) = 912,5 € gadā.

Turklāt jāpiebilst, ka izmaksas jau neapstājas pie šiem gandrīz 1000 EUR gadā. Šis skaitlis ir aptuvens aprēķins, kurā nav iekļautas citas saistītās izmaksas, piemēram, par šķiltavām, pelnu trauku vai iespējamiem veselības aprūpes izdevumiem.

No smēķēšanas izmaksām uz ikgadējiem ietaupījumiem

Tagad, kad esam ieguvuši priekšstatu par to, cik smēķēšana var izmaksāt gadā, pārvērtīsim stāstu uz otru pusi. Cik daudz naudiņas tu ietaupītu katru gadu, ja atmestu smēķēšanu?

Kā jau aprēķinājām, katru gadu varētu ietaupīt aptuveni 912,5 EUR, ko varētu izmantot citiem lietderīgiem mērķiem. Atliek vien pasapņot par šādām iespējām – ilgi lolotu brīvdienu ceļojumu, iemaksām krājfondā vai ieguldījumiem personīgās attīstības kursos.

Iespēju ir bezgalīgi daudz, un ietaupījumi ir tūlītēji.

Ietaupījumi ilgtermiņā – ieskats 20 gadu nākotnē

Atmest smēķēšanu ietaupījumi

Lai gan īstermiņa ieguvumi, piemēram, ikgadējie ietaupījumi, noteikti ir lielisks ieguvums, patiesais finansiālais brīnums atklājas, kad skatāmies ilgtermiņā. Ilgstoša uzkrājumu veidošanas un investēšanas spēja var būt izšķiroša. Ne tikai papildinot tavu bankas kontu, bet arī būtiski mainot tavu vispārējo finanšu situāciju. 

Skatāmies, kā izskatīsies 20 gadi bez smēķēšanas!

Sāksim ar ietaupījumiem

Kā jau noskaidrojām iepriekš, smēķēšanas atmešana varētu ietaupīt €912,5 gadā. 20 gadu laikā, neņemot vērā ieguldījumu atdevi vai inflāciju, tiktu ietaupīti €912,5 * 20 = €18 250.

Šī summa vien jau varētu samaksāt par pilnīgi jaunu automašīnu, vairākiem grezniem atvaļinājuma celojumiem vai pat iemaksu par īpašumu. Bet kas notiek tad, ja tu ne tikai ietaupi šo naudu? Ko darīt, ja tu to ieguldi?

Kāpēc krāt, ja var investēt?

Tagad iedomājies, ka tu investē šo naudu katru gadu. Vēl labāk, apsver iespēju to ieguldīt katru mēnesi, sadalot 912,5 EUR gada ietaupījumu līdz aptuveni 76 EUR mēnesī.

Un jo ātrāk investēsi, jo vairāk laika tavai naudai ir pieaug vēl vairāk.

Iesakām jau laicīgi izveidot ilgtermiņa redzējumu

Ilgtermiņa ieguldījumu valdzinājums ir ne tikai uzkrātajā summā, bet arī disciplīnā un finanšu gudrībā, ko tas ieaudzina. Un tas neattiecas tikai uz smēķēšanas atmešanu – tas ir par savas dzīves kontroles pārņemšanu un atzīšanu, ka katrs lēmums, ko pieņem šodien, atspoguļojas tavā nākotnē.

20 gadu vienmērīga uzkrājumu veidošana un investēšana var ievērojami palielināt tavu pensijas fondu vai kļūt par finanšu drošības tspilvenu tev un tavai ģimenei.

Smēķēšanas atmešana – lēmums veselības un finanšu uzlabošanai

smēķēšanas atmešana

Ir svarīgi saprast, ka smēķēšanas atmešana ir vispārīgs ilgtermiņa ieguldījums jūsu nākotnē. Tāds, kas ietekmē ne tikai finanses, bet arī veselību. Vairāk tieši par veselību esam aprakstījuši mūsu rakstā Es nesmēķēšu – Ieguvums veselībai un maciņam. Tajā aprakstījām gan smēķēšanas ietekmi uz sabiedrību kopumā, gan arī apskatījām Veselības ministrijas īstenoto pilotprojektu aicinājumā atmest smēķēšanu.

Atgriežoties pie naudas ietaupīšanas aspekta, jāsaka, ka atmest smēķēšanu ir iespēja arī iegūt finansiālo brīvību. Un tā noteikti var izmainīt ikdienu un dzīvi kopumā. Runa nav tikai par izvairīšanos no papildus tēriņiem, bet gan par šo līdzekļu novirzīšanu uz kaut ko, kas var augt un piedāvāt dzīves kvalitāti, par kādu tu, iespējams, neesi vēl nemaz iedomājies.

Ilgtermiņa domāšana nav tikai finanšu stratēģija. Tā ir filozofija, ko var piemērot dažādās dzīves jomās. Pieņemot lēmumu atmest smēķēšanu un ieguldīt ietaupītos līdzekļus, var ne tikai uzlabot savu veselību. Tādā veidā tiek ieguldīts sevī un, iespējams, nodrošināta arī saviem tuviniekiem labklājīgāka un drošāka nākotne.

Kur investēt savus iekrājumus

kur ieguldīt naudu

Iepriekš jau noskaidrojām, cik daudz naudas izdotos iekrāt smēķēšanas atmešanas gadījumā. Taču mērķis ir ne tikai veidot iekrājumus, bet arī ļaut šai naudai augt. 

Tāpēc apskatīsim veidus, kur šo naudu ieguldīt – kādās jomās to investēt. 

Akciju tirgus

Pirmais veids ir investēt akciju tirgū, kas nozīmē akciju iegādi. Ir vairāki veidi, kā to darīt – var  iegādāties atsevišķas akcijas, kopieguldījumu fondus vai biržā tirgotus fondus.

Priekšrocības:

 • Augsts ienesīgums – no visiem uzskaitītajiem ieguldījumu veidiem akciju tirgus potenciāli piedāvā visaugstāko ienesīgumu.
 • Likviditāte – akcijas parasti ir diezgan likvīdas, t. i., var viegli pārdot savu ieguldījumu.

Riski:

 • Nestabilitāte – akciju tirgus var būt svārstīgs, kas nozīmē, ka var arī zaudēt naudu.
 • Nepieciešamas zināšanas – efektīvai ieguldīšanai akcijās ir nepieciešama izpratne par tirgu, kas dažiem var būt ļoti sarežģīta mācību līkne.

Akciju tirgus piedāvā peļņu no 7 % līdz 12 % gadā, lai gan tā ievērojami atšķiras atkarībā no dažādiem faktoriem, piemēram, tirgus apstākļiem un ieguldījumu stratēģijām.

Nekustamais īpašums

Ieguldījumi nekustamajā īpašumā ir saistīti ar īpašuma iegādi, lai gūtu peļņu. To var darīt izīrējot savu īpašumu un gūstot ienākumus no īres, no īpašuma tālākpārdošanas vai no abiem šiem veidiem.

Priekšrocības:

 • Labs ieguldījums – nekustamais īpašums bieži tiek uzskatīts par mazāk svārstīgu nekā akcijas.
 • Materiāls aktīvs – tiek  ieguldīts fiziskā īpašumā, kam ir patiesa vērtība.

Riski:

 • Likviditātes trūkums – nav viegli ātri pārdot īpašumu, nesaņemot finansiālu triecienu.
 • Augstas sākotnējās izmaksas – ieguldījumi nekustamajā īpašumā bieži prasa lielus sākotnējos ieguldījumus, kas var būt neiespējami tikai ar ietaupījumiem, kas gūti, atsakoties no smēķēšanas.

Parasti nekustamais īpašums piedāvā 4-8 % gada peļņu atkarībā no īpašuma atrašanās vietas, veida un tirgus apstākļiem.

P2P aizdevumi

Šis investācijas veids ietver naudas aizdevumu privātpersonām vai maziem uzņēmumiem tiešsaistē. P2P (peer-to-peer) aizdevumu platformas nodrošina aizdevējus ar aizņēmējiem un parasti piedāvā lielāku peļņu nekā tradicionālie banku produkti.

Priekšrocības:

 • Augstākas procentu likmes – salīdzinājumā ar tradicionālajiem krājkontiem, P2P aizdevumi bieži vien piedāvā lielāku peļņu.
 • Zemāks sākuma slieksnis – var sākt ar salīdzinoši nelielu naudas summu.

Riski:

 • Kredītrisks – esat pakļauti riskam, ka aizņēmējs neizpildīs savas saistības.
 • Regulējuma trūkums – P2P aizdevumu tirgus nav tik stingri regulēts kā citi ieguldījumu veidi, kas palielina riska elementu.

P2P aizdevumu gadījumā var sagaidīt gada peļņu no 5 % līdz 9 %.

Kurš ieguldījums sniedz vislielāko peļņu?

kā iegūt lielāko peļņu

Pamatojoties uz aptuveno gada peļņu, akciju tirgus parasti piedāvā vislielāko iespējamo peļņu, taču tas ir saistīts ar lielāku svārstīgumu un risku. 

P2P aizdevumi un nekustamais īpašums piedāvā mērenu ienesīgumu, taču tiem ir savi riski un priekšrocības. 

Lai sasniegtu, piemēram, NetCredit ieteikto 10 % peļņu, akciju tirgus būtu vislabākā izvēle. Viņi bieži vien piedāvā labus veidus, kur investēt naudu. Taču jebkurā gadījumā ir būtiski novērtēt savu riska toleranci un ieguldījumu iespējas.

Ieguldījumu palielināšana ilgtermiņā

Paskatīsimies, kas notiks, ja apņemšanās atmest smēķēšanu izdodas un tiek veidots uzkrājums.

Piecu gadu plāns

Lai uzskatāmāk saprastu, par kādām summām ir runa, ieskatīsimies procentu pasaulē, koncentrējoties uz 5 gadu plānu, kurā tiek ieguldīti savi ietaupījumi.

Ja katru gadu ieguldīsi 912,5 EUR ar 10% peļņu gadā, piecu gadu beigās tev jau būs 6 948,67 EUR. Tā ir tavas ieguldījumu nākotnes vērtība.

Nākotnes vērtības formula = P(1+r)^t, kur P – gada ieguldījums, r – ienesīgums, t – laiks gados.

Pirmā gada ieguldījumu nākotnes vērtība pēc 5 gadiem = 912,5 €∗(1+0,10)^5 = 912,5 €∗1,61051 € = 1470,21 €.

Un tas attiecas tikai uz pirmā gada ieguldījumu. Ja katru gadu nepārtraukti ieguldīsiet 912,5 EUR, piecu gadu beigās tev būs aptuveni 6 948,67 EUR. 

Šī summa veidojas no katra gada ieguldījuma un tā peļņas:

 • Pirmajā gadā 1 470,21 €
 • 2. gads 1336,99 €
 • 3. gads 1214,54 €
 • 4. gads 1104,13 €
 • 5. gads 912,5 €

20 gadu plāns

Salikto procentu burvība pieaug, ja ieguldījumiem tiek dots vairāk laika. Kas notiek, ja aplūkojam 20 gadu plānu?

Ja katru gadu 20 gadus ieguldīsi savus ikgadējos uzkrājumus 912,5 EUR apmērā ar 10% gada peļņu, tava nākotnes ieguldījumu vērtība būs aptuveni 57 235,87 EUR. Tas ir ievērojami vairāk kā lineārais ietaupījums 18 250 EUR apmērā!

Kopumā var secināt, ka detalizēti izprotot katru ieguldījumu veidu, var pieņemt pamatotu lēmumu par to, kur ieguldīt savus ietaupījumus, kas gūti, atsakoties no smēķēšanas. 

Ir vērts atcerēties, ka ar naudu jārīkojas gudri. Un ir labi, ja nauda var strādāt tavā labā – īpaši ilgtermiņā.

Mēs ceram, ka tev patika šis raksts un bija noderīgs!

Lai izdodas atmest smēķēšanu un gudri investēt!