Hipotekārais kredīts – iespēja ilgtermiņā ietaupīt

Photo of author
Written By Lauris Krams

Jauniešu vidū arvien biežāk jūtama vēlme izvairīties no ilgtermiņa saistībām (mājoklis tiek īrēts, nevis pirkts, automašīnas iegādes gadījumā to pērk operatīvajā līzingā vai izmanto kopā braukšanas iespējas: “Citybee”, “Carguru”, bet citas mantas īrētas).

Tomēr mājokļa iegāde patiesībā ir iespēja ilgtermiņā ievērojami ietaupīt. Īpaši patlaban, kad novērojamas ļoti zemas aizdevumu likmes.

Šajā rakstā lasi vairāk par to, kas ir hipotekārais kredīts un kāpēc tas ir viens no izdevīgākajiem variantiem.

Kas ir hipotekārais kredīts?

Hipotekārais kredīts ir aizdevums, kas izsniegts ar mērķi vai nu iegādāties, vai kapitāli atjaunot savu nekustamo īpašumu. Privātpersonu gadījumā visbiežāk tas ir viņu mājoklis vai īpašums, kuru tie grasās izīrēt. Raugoties statistikas datos, var secināt, ka mājokli kredītā iegādājušies vismaz 150 tūkstoši cilvēku vai ģimeņu. Vidējais kredīta apjoms ir aptuveni 34,600 eiro, bet atmaksas termiņš – 20 gadi.

Tas ikmēneša maksājumu veido aptuveni 145 eiro apmērā, neieskaitot aizdevēja procentus. Aptuveno kredīta atmaksas summu, kreditora aprakstu un citu informāciju iespējams noskaidrot arī Sortter kredītu salīdzināšanas mājaslapā.

Kāpēc hipotekārais kredīts ir izdevīgs?

Ja ir izvēle: mājokli īrēt vai iegādāties, protams, īrēt ir vieglāk. Nav jāuztraucas par īstā mājokļa atrašanu, nav jākārto kredīts un citi dokumenti, kā arī galu galā – jebkurā brīdī iespējams pārvākties.

Tomēr jāņem vērā pāris lietas: pirmkārt, īres cenas ir augstākas nekā vidējais kredīta maksājums (Rīgā vidējā īres cena pārsniedz jau 300 eiro). Otrkārt, ar kredīta maksājumu tiek atmaksāts SAVS īpašums, kas pēc aizdevuma atmaksas paliks pircēja īpašumā. Bet treškārt – nekustamā īpašuma vērtība nemitīgi pieaug. Pēdējo desmit gadu laikā mājokļu cenas Rīgā paaugstinājušās aptuveni par 40%, savukārt Pierīgā – par 200%.

Līdzīgi ir arī ar mājokļa remontu. Statistika liecina, ka izremontēti mājokļi maksā par aptuveni 40% dārgāk nekā neremontēti. Pastāvīgi uzturot savu īpašumu kārtībā, iespējams ne tikai saglabāt sava mājokļa vērtību, bet arī to audzēt. Ne velti šāda veida darbības nereti ir pat biznesa iespēja – iegādāties neremontētu dzīvokli, to sakārtot un pārdot divas reizes dārgāk!

hipotekārais kredīts

Kā izvēlēties mājokli, kuru iegādāties?

Pats pirmais: jāsāk ar savu finansiālo iespēju apzināšanu. Gandrīz visi aizdevēji nekustamā īpašuma kredītam prasa aptuveni 15% pirmo iemaksu. Tādējādi 35,000 eiro lielam kredītam būtu jāsakrāj vismaz 5250 eiro. Ja pircējs atbilst noteiktiem kritērijiem (ir jaunā ģimene vai gados jauns speciālists), iespējams šo naudu nekrāt pašam un saņemt Altum atbalstu pirmās iemaksas segšanai.

Tāpat iespējams pirmo iemaksu ņemt kā atsevišķu aizdevumu, bet tas potenciālajam aizdevējam varētu nepatikt. Taču katrs gadījums ir individuāls. Apzinot savas finansiālās iespējas, jāsaprot, cik mēnesī varat atļauties maksāt par kredītu. Zinot, cik aptuveni pieejamas finanses, jāmeklē īpašums – populāras vietnes, protams, ir ss.com, city24.lv.

Visai izplatīts veids, kā ietaupīt, ir iegādāties neremontētu mājokli un to remontēt paša spēkiem. Šāda veida mājokļiem arī nereti iespējams nokaulēt cenu, precīzi norādot uz darbiem un izmaksām, kas mājoklī būs jāveic. Galu galā par neremontētiem dzīvokļiem arī ir mazāka interese, jo liela daļa potenciālo pircēju vēlas nekavējoties sākt dzīvot jaunajā mājoklī.

Zemākās aizdevumu procentu likmes

Lai gan pandēmija ieviesusi daudz nepatīkamu izmaiņu mūsu ikdienā, pasaules valstu reakcija pret to padarījusi naudas pieejamību īpaši vieglu. Tas savukārt nozīmē, ka visi aizdevumi, tostarp hipotekārie kredīti, pašlaik ir ar vēsturiski zemākajām procentu likmēm. Starpbanku aizdevumu likme (EURIBOR) patiesībā ir pat ar negatīvu vērtību, un tas nozīmē, ka aizdevējam ir izdevīgāk naudu aizdot nekā turēt pie sevis.

Tomēr jāņem vērā, ka dažādi aizdevēji piedāvā dažādas procentu likmes. Lai aizdevums būtu maksimāli izdevīgs, nepieciešams tos salīdzināt, kā jebkuru preci vai pakalpojumu.

Līdzīgu lasāmvielu par finansiāli izdevīgiem lēmumiem lasi rakstā Revolut karte – digitālā alternatīva bankas kartei.

Leave a Comment